Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Důsledky blahobytu
Zvýšený výskyt onemocnění je důsledkem moderního městského životního stylu. Ateroskleróza, kardiovaskulární onemocnění – infarkt myokardu, vysoký tlak, cévní mozková příhoda, obezita, diabetes melitus (cukrovka), deprese, trávící problémy, syndrom vyhoření, chronický únavový syndrom, rakovina a tak dále a tak dále. A pokud se ke špatnému životnímu stylu přidají i genetické predispozice, pravděpodobnost, že onemocníte je mnohem vyšší než u ostatní populace – tedy, pokud se o sebe nezačnete starat.
Změňte své zvyky a návyky ještě dnes
Zamyslete se nad svým životním stylem. Děláte pro své zdraví skutečně dost, nebo je vám to jedno? Hodně lidí má sedavé zaměstnání, málo pohybu a neřeší stravu. Obecně se doporučuje ujít minimálně 10 000 kroků denně. Musíte do třetího patra jezdit výtahem? Pěšky byste to nezvládli? A co stravovací návyky? Opravdu jste si museli dát k večeři gulášek se šesti? Zeleninové rizoto s rybou by vám nechutnalo? Nemusíte měnit své „nezdravé“ zvyky a návyky hned, všechny najednou, stačí postupně, ale s železnou pravidelností a hlavně důsledností.
Na prevenci jinak - otestujte se
Skvělou možností, která s prevencí a zájmem o váš zdravotní stav úzce souvisí je možnost „samotestování“. Ano, můžete si sami nechat udělat laboratorní vyšetření, které vám dá jasnou představu o vašem zdraví. Zejména v případech, kdy víte, že se v rodině vyskytují konkrétní onemocnění, je samotestování velmi užitečné. Onemocněním můžete být ohrožení i vy. Vhodné je i v případě, že dlouhodobě trpíte nějakými obtížemi a chcete zjistit, jak na tom jste.
Velkou výhodou je, že nemusíte chodit k lékaři, ale na vyšetření se objednáte přímo do odběrové laboratoře, která je nejblíže vašemu bydlišti.
O testování je zájem, lidem není jejich zdraví lhostejné
Jen pro zajímavost, víte, která vyšetření jsou poptávána nejčastěji? Jsou to:
- vyšetření rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění
- vyšetření nesnášenlivosti lepku (celiakie)
- vyšetření štítné žlázy
- vyšetření hladiny vitamínu D
- vyšetření funkce jater a slinivky
Výsledky se dozvíte zpravidla po 3 až 5 dnech od odběru vzorku. Pokud vyjdou dobře, můžete si býti jisti, že jste nic nepodcenili a dbáte na prevenci. V případě, že se díky vyšetření zjistí nějaký problém, je to důvod pro to, začít zdravotní problémy co nejdříve řešit. Sami dobře víte, že čím dříve se na onemocnění přijde, tím dříve se začne s léčbou. Prognóza onemocnění pak bude lepší a získáte tak větší šanci na uzdravení.
Obdarujte své blízké poukazem na vyšetření
Prevenci nikdy u sebe ani v rodině nepodceňujte. A pokud máte kolem sebe lidi, na kterých vám záleží a kteří berou prevenci na lehkou váhu, můžete je trochu „postrčit“. Třeba tím, že jim nějaký ten poukaz na vyšetření darujete.