Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Satureia hortensis L.)
Příprava čaje
3 čajové lžičky řezané natě přelijeme 2 šálky vroucí vody. Čaj připravujeme a pijeme 2-3krát denně.
Užívaná část
Nať (Herba satureiae) |
Sběr a sušení
Kvetoucí nať sbíráme po celou dobu kvetení rostliny, tedy od června do září. Sušíme rychle, ve stínu. Teplota při sušení nemá překročit 35 st. C. Drogu je vhodné uchovávat v dobře uzavřených nádobách.
Jak vypadá
Jednoletá bohatě větvící bylina. Listy jsou pár centimetrů dlouhé, kopinaté, celokrajné, vstřícné. Květy jsou pyskaté, mají světle fialovou barvu. Kvete od června do září. Celá rostlinka příjemně voní.
Kde se rostlina vyskytuje
Saturejka se pěstuje v zahrádkách a truhlících.
Co saturejka obsahuje
Rostlinka má vysoký obsah silic, tříslovin hořčin, slizu, minerálů a dalších sloučenin, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Ve středověku ji měli zakázané pěstovat mniši v klášterních zahradách, neboť zvyšovala pohlavní žádostivost. Jako léčivka se používala k tlumení střevních potíží.
Dnes: používá se vnitřně.
Vnitřně: Saturejka zvyšuje vylučování žaludeční kyseliny, uvolňuje křeče hladkých svalů trávicí trubice. Užívá se u všech stavů spojených s nadýmáním, přemnožením chorobných mikroorganismů projevujících se průjmy a při nechutenství. Podporuje činnost žaludku a střev, posiluje organismus.
Pozn.: Saturejka je oblíbené koření. Protože zlepšuje stravitelnost jídel, při přípravě se přidává k potravinám, které nadýmají.
Přidat nový komentář