Hypotenze, neboli nízký tlak, může být příčinou horšího prokrvení ostatních orgánů - především mozku.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.
Díky tomu, že se pacient zabývá svou nemocí, užívá i pravidelně předepsané léky ve stanoveném dávkování. Údaje zaznamenané v jeho osobním výkazu poskytují lékaři důležité informace o úspěchu léčby a slouží ke kontrole či eventuální změně terapie.
Při měření doma v navyklé atmosféře odpadá tzv. "efekt bílého pláště". Mnozí lidé reagují na prostředí ordinace, kliniky či lékárny zvýšením krevního tlaku, takže hodnoty naměřené u lékaře jsou častokrát znatelně vyšší než hodnoty naměřené v normálních podmínkách.
Jak provádět samoměření krevního tlaku?
Měření krevního tlaku se provádí téměř vždy nepřímo. Měření se, v závislosti na typu přístroje, provádí na paži, na zápěstí, nebo na prstu, přičemž okolo místa měření se položí nafouknutá manžeta. Tato manžeta je připojena na přístroj. Tlak se přenáší bezprostředně na paži, zápěstí nebo prst a také na cévy pod nimi procházejícími. Překročí-li tlak v manžetě hodnotu systolického krevního tlaku v tepnách, nemůže již tepnami protékat krev.
Jestliže se následně pomalu odpouští z manžety vzduch, krev se opět rozproudí tepnami, jakmile je systolický tlak v tepně vyšší než v manžetě.
Každým úderem se srdci podaří protlačit krev staženou tepnou. Přiloží-li se stetoskop na vnitřní stranu lokte, je slyšet pravidelné klepání.Když se objeví klepání, odpovídá tlak systolického krevnímu tlaku (horní hodnota). Během dalšího odpouštění vzduchu měnící se tlak manžety přestane bránit toku krve a tóny zmizí. Tlak, který nyní působí se rovná diastolickému krevnímu tlaku (dolní hodnota). Krevní tlak lze měřit poslechovou trubicí (stetoskopem), mikrofonem, nebo elektronickým vyhodnocováním kmitání (oscilací).
Jak postupovat při samoměření krevního tlaku a jak obsluhovat přístroj na měření krevního tlaku se dozvíte také z návodu k použití, který je ke každému přístroji přiložen
Volba vhodného přístroje na měření krevního tlaku
Na trhu je v současnosti mnoho různých variant přístrojů na měření krevního tlaku. Abyste mohli posoudit, který přístroj je pro vás osobně nejvhodnější, měli byste brát v úvahu následující kritéria:
- Metoda měření.
- Místo měření.
- Metoda pro pumpování vzduchu.
- Paměť.
Metoda měření
Existují dvě základní metody měření krevního tlaku: klasická metoda podle Riva-Rocciho a oscilometrický princip. Při metodě podle Riva-Rocciho se krevní tlak měří pomocí stetoskopu, popř. elektronicky přes mikrofon.
U oscilometrického principu se přijímají a vyhodnocují kmity, které se v manžetě vyskytují mezi systolickým a diastolickým tlakem. Moderní oscilometrická metoda se stále více prosazuje u přístrojů na samoměření krevního tlaku. Tato metoda ovšem není příliš vhodná pro pacienty s poruchami srdečního rytmu. Samoměření krevního tlaku by proto měli provádět pouze po předchozí konzultaci s lékařem.
Místo měření
V současnosti jsou na celém světě rozšířeny přístroje určené pro měření krevního tlaku na paži, na zápěstí a na prstu. Měření krevního tlaku se ale směrem od paže přes zápěstí až k prstu stává technicky komplikovanějším, protože se zmenšuje šířka artérií, jejichž stlačením se měření provádí.
Přístroje pro měření tlaku na prstu měří za současného stavu technicky nepřesně, a proto se nedoporučují. U pacientů s kornatěním tepen, s cévními změnami apod. se mohou vyskytnout nepřesné údaje i měřením na zápěstí.
Metoda pumpování vzduchu
Rozlišujeme poloautomatické a plně automatické pumpování vzduchu. U poloautomatické metody musí uživatel pomocí pumpovacího balónku vytvořit pumpováním vzduchu tlak v manžetě sám. U plně automatické metody se tlak v manžetě vytvoří malým kompresorem.
Je-li přístroj navíc vybaven funkcí předvolby tlaku, lze vhodným nastavením hodnoty zabránit nadbytečnému přepumpování. Tím se sníží spotřeba baterií a zároveň se výrazně zkrátí doba měření.
Paměť
Je-li přístroj vybaven pamětí, je možné vyvolat posledně naměřené hodnoty. U některých přístrojů lze zjistit i jejich průměrné hodnoty.
MUDr. Tomáš Větrovskýpodle materiálů společnosti HARTMANN-RICO
Přidat nový komentář