Průjmem nazýváme příliš časté vyměšování nezvykle řídké stolice. Neexistuje přesné vymezení průjmu. Co je pro někoho již průjmem, je pro jiného obvyklou normou. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Obvyklá je i naléhavost defekace. Důležitá je změna od normálního způsobu vyprazdňování.
Co je to a co ji vyvolává?
Jde o nejčastější průjmové onemocnění vyvolané salmonelou, přenášející se potravinovým řetězcem ze zvířete na člověka. Maso nebo vejce může být infikováno primárně,tzn. Od akutně nemocného zvířete nebo, a to častěji, jde o druhotní infikaci např. Při zpracování na nečistých pultech či při použití infikovaných nástrojů či nevhodným skladováním nebo transportem.
Jak se může člověk nakazit?
Jde výhradně o infekci potravou, která se nezpracovává vyšší teplotou (mazlavé salámy, uzeniny připravované za studena nebo uzeniny nedostatečně prouzené apod. dále připadají v úvahu výrobky z vajec-tj. majonézy, vaječné krémy, různé pomazánky, zmrzliny atd.).
Jak se onemocnění salmonelou projeví?
Není vyjímkou, kdy dojde k tzv. bezpříznakovému průběhu onemocnění, při kterém jsou salmonely vylučovány stolicí, avšak postižený nemá obtíže. Naproti tomu můžeme zaznamenat stavy s dramatickým průběhem s horečkou, zvracením, stolice je zprvu kašovitá pak vodnatá se zabarvením do zelena. Průvodní odvodnění organizmu může vést k nezvratnému poškození ledvin. Celková reakce bývá provázena křečemi ve svalech lýtek.
Jak se salmoneloza léčí?
Při nekomplikovaném průběhu léčba spočívá v dostatečném přísunu tekutin, tzn.zavodnit organizmus, který o tekutiny přišel proběhlými průjmy!! Podáváme tekutiny-minerálky,čaje, netučné vývary po douškách. Z léků je vhodný Endiaron N nebo Endiform. Podáváme ho po celou dobu průjmů v tabletách u dospělých 3x1 nebo v tekuté suspenzi pro děti zhruba 3x půl odměrky denně. Vhodné je tuto dietní a farmakologickou léčbu doplnit ještě o živočišné uhlí, které rozkoušeme. Jde o odstranění plynatosti. Po ústupu potíží je vhodné postupné zatěžování stravou.
Upozornění!
Pokud pracujete zejména v potravinářských provozech jsou z epidemiologické hlediska nutná opatření, která povedou k zabránění vašeho kontaktu se zpracovávanou surovinou nebo výrobkem.
Pokud obtíže budou přetrvávat nebo pracujete v epidemiologicky závažném prostředí je vhodné navštívit vašeho lékaře.
Přidat nový komentář