Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

S letenkou si kupte i očkování

( Renata Vyšínová | přečteno: 12152x )

Infekce v kostce ledu, nebezpečná larva v písku, střevní problémy…to všechno jsou nástrahy zahraničních dovolených. Od zdravotních potíží vás ochrání očkování. „Sestavíme ho klientům podle konkrétních podmínek,“ říká MUDr. Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny Havelská v Praze 1.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Za pár týdnů vypukne hlavní cestovatelská sezóna. Je teď tedy ideální čas i na očkování?

„Rozhodně. Vzpomenout si na očkování ve chvíli, kdy stojíte jednou nohou v letadle, to je opravdu pozdě. Ideální čas je měsíc - dva měsíce předem, podle toho kam jedete a jaké očkování bude zapotřebí.“

Ale co tak výhodné a oblíbené dovolené „na poslední chvíli“?

„To je problém. Zvlášť, když směřujete do zemí, kam vás bez očkování nepustí, nebo kam je očkování důrazně doporučeno. Jedná se hlavně o žlutou zimnici a meningokoky. Hlavně rovníková Afrika, Indie, Jižní Amerika. Ale on ani oblíbený Egypt není bez rizik.“

Takže pokud letíme příští týden, nemá smysl ani za vámi chodit?

„Má, vždycky má. Je výhodné mít dost času, ale i když je ho málo, pokusíme se vymyslet takovou variantu, abyste byli chráněni alespoň v tom základním. “

Na co vlastně potřebujete čas - přijdu, řeknu kam jedu, vy mi dáte injekci a hotovo. Je to takhle jednoduché?

„Nemělo by. Nejdřív bychom měli znát dobře váš zdravotní stav, vaše chronické potíže, léky, ale i očkování, která už máte. Často už lidé mají očkovanou žloutenku, klíšťovku… Pravidelní cestovatelé mohou mít i ostatní očkování – některá vydrží mnoho let. Samozřejmě musíme znát místo, kam a jak jedete, jestli hodláte trávit čas na lehátku u hotelu, nebo vyrazíte na vlastní pěst pěšky do hor a domorodých vesnic. Kde a jak se hodláte stravovat. Čím exotičtější destinace, tím víc času si dejte na očkování. Ideální je, pokud natrefíte na lékaře, který má osobní zkušenosti se zemí kam jedete – sestaví vám očkování přesně podle místních podmínek a přidá i cenné rady.“

Abychom nejedli místní jídlo, nepili vodu z neověřených zdrojů…

„To je opravdu základ. Voda je hlavním zdrojem infekce. Nepijte vodu z pochybného zdroje, ale vyhněte se v některých oblastech i místním řekám a jezerům, nekoupejte se v nich. Dejte si pozor i na kostky ledu v nápojích  –  i  v lepších hotelech připravují led z vody z místního vodovodu, tedy pro vás nebezpečné vody. “

Ale například v Egyptě dostane průjem každý – ať jí a pije cokoli.

„Měli byste vědět, že žádný průjem není „jen tak“. Vždy to je známka problému. Samozřejmě, ten cestovatelský průjem, který trvá chvíli, bereme jako reakci těla na nezvyklou stravu, stres z cesty, vedro, nové prostředí… ale jakmile trvá průjem dlouho, měli byste se nechat po návratu vyšetřit, i když už skončil a cítíte se dobře.“

Teď si spousta lidí řekla, že se jich to netýká, že oni v tom svém oblíbeném Chorvatsku nic chytit nemohou…

„V Chorvatsku je hodně borelióza, klíšťová encefalitida – to se týká oblastí v horách, v lesích, kempů. A kolem břehů moře zase hrozí horečka dengue – i když výjimečně.“

Na exotické dovolené často vyrážejí celé rodiny – včetně malých dětí a těhotných. Máte pro ně připraveno speciální očkování?

„Děti musí mít před cestou dokončeno základní očkování, takže by jim mělo být nejméně rok a půl. Osobně si myslím, že brát hodně malé děti na exotické cesty není vhodné. Cestování by měly pečlivě zvážit i těhotné ženy. Zvlášť pokud míří do destinace s problematickým hygienickým zázemím, kde je lékařská péče méně dostupná. Těhotenství není nemoc, ale proč zbytečně riskovat zdraví svoje i dítěte?“

Platí nějaká omezení pro seniory?

„Cílená studie prokázala, že například očkování proti žluté zimnici má u lidí nad šedesát častěji vedlejší účinky. Ale obecně problémy nejsou. Jen je zapotřebí cestu víc promyslet a dopředu připravit s ohledem na choroby, které mívají starší lidé častěji – potíže se srdcem, cukrovku, vysoký tlak, onemocnění štítné žlázy. V případě takových chorob – a to bez ohledu na věk – konzultujeme i s ošetřujícím lékařem. Pacient by měl odjíždět na dovolenou vždy ve stabilizovaném stavu, kdy chorobu zvládá pomocí léků bez potíží. Někdy je zapotřebí upravit léčbu s ohledem na velmi vysoké teploty a specifika místa, kam odjíždí.  V některých případech pak doporučujeme seniorům nebo chronikům změnit destinaci nebo alespoň termín odjezdu, neboť s ohledem na věk ale zejména některá chronická onemocnění cestovatele je cesta příliš velkou zátěží a rizikem..“

Může mít při očkování potíže třeba alergik?

„To se stává – mnoho očkovacích látek se kultivuje na kuřecích embriích, což znamená, že je pak nemohou dostat ti, kteří mají alergii na vajíčka. Rozhodně bychom před aplikací očkování o všech vašich alergiích měli vědět. Ale i zdravý člověk by měl o očkování uvažovat jako o jistém zásahu do organismu. Neměl by nějakou dobu pít alkohol ani se příliš fyzicky namáhat. “

Kolik stojí očkování?

„To je různé. Například vakcína proti břišnímu tyfu přijde asi na 600 Kč, žlutá zimnice vyjde na 800 Kč a cholera na 1150 Kč.“

Nechali jste se před dovolenou někdy očkovat, proti čemu - dejte nám vědět prostřednictvím diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.

Čeká vás dlouhá cesta autobusem či letadlem? Pak nepřehlédněte tento článek.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Betule22

S článkem souhlasím. Vždycky je lepší mít očkování alespoň do exotičtějších zemích. Dost podstatné je, ta rada ohledně vody. Pít hlavně jenom balenou a vyhnout se i ledu, který je připravován z místní vody. Většinou se držím i zásady, že veškeré jídlo by mělo být ideálně tepelně upravené a ovoce a zelenina omyté vlastní vodou. S přítelem jsme si udělali minulý rok radost a vyrazili skoro na tři týdny na madagaskar a byli jsme očkovaná na takovou tu klasiku https://www.ockovacicentrum.cz/cz/madagaskar - hepatitida A+B, břišní tyfus a žlutá zimnice. Ještě je k tomu tetanus,ale oba jsme byli nedávno přeočkovaní. Je u toho výhoda, že očkování je na delší dobu, třeba břišní tyfus je na tři roky, takže pokud bysme vyrazili zase někam, nemusíme asi řešit další očkování


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Očkování proti chřipce

Proti chřipce očkují od začátku října až do vypuknutí epidemie praktičtí lékaři a hygienické stanice.

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Mýty a fakta o očkování proti pneumokokům

K nejobávanějším bakteriálním infekcím vyvolaných pneumokoky patří: meningitida, která postihuje zejména děti mladší tří let a dospělé po 45. roce věku, dále pneumonie (zápal plic) a otrava krve (sepse). Téměř jedna třetina invazivních pneumokokových onemocnění u dětí v Evropě je způsobena sérotypy, proti kterým se dosud nebylo možno chránit pomocí očkování. Od dubna 2009 je v ČR dostupné účinné očkování kojenců a dětí od 6 týdnů do dvou let věku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce