Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Jak se dostat z jarní únavy? Po letošní dlouhé zimě by člověk snad udělal cokoli. Hlavně, aby už vysvitlo sluníčko. Jenomže to se k tomu stále nechystá, takže je dobré vyzkoušet ještě něco jiného. Jednou z možností je vyzkoušet ajurvédskou medicínu.
Cílem ajurvédy je pročistit organismus a dostat jedince do harmonického stavu. Po ajurvédské olejové masáži celého těla totiž organismus nasbírá energii a zároveň se zbavuje všech škodlivin. Základní procedura spočívá v masáži teplým, sezamovým nebo bylinným olejem. Masíruje se hlava, obličej a celé tělo. Břicho, končetiny a záda masírují dva maséři zároveň, takže je levá i pravá část těla masírovaná současně a stejným způsobem. Tak se napomáhá odplavování škodlivých látek z těla. Masáž také odstraňuje stres a psychickou únavu, zvyšuje obranyschopnost organismu.
Očistné kúry by se měly opakovat alespoň jednou za měsíc. Po zimě je žádoucí chodit na masáž jednou za dva týdny. Zanedbat se ale nesmí ani vnitřní očista, tedy zdravé stravování. Kromě zeleniny je podle ajurvédské medicíny nutný také dostatek teplých tekutin. A tuky a cukry? Těm se spíše vyhýbejte.
Ajurvéda se se západní medicínou nerozchází, naopak mezi nimi dochází ke spolupráci. Představuje v podstatě nejstarší léčebný systém, který položil základy moderního lékařství po celém světě. V doslovném překladu znamená slovo ajurvéda vědu o dlouhém životě. Traduje se, že vznikla před 5 000 lety v Indii. Ajurvéda se snaží pohlížet na člověka jako na celek. Je pro ni důležitá souhra duše, těla a mysli.
Přidat nový komentář