Jestli znáte někoho, kdo ještě neměl rýmu, dejte nám o něm vědět. Pro všechny nás ostatní máme dobrou zprávu – vědci už tuší, jak ji vyléčit. Zatím se ale neradujte, než si lék budete moci koupit, to potrvá. Minimálně pár dalších let se nám tedy budou kapesníky velmi hodit. Co zatím můžeme dělat, abychom rýmu tak často nedostali a která rýma se léčí operací?
Druhy rýmy
Akutní rýma
Nejčastěji ji způsobí rhinoviry. Chytí se nás v momentě, kdy je organismus oslaben například prochladnutím. Stačí, abychom měli studené nohy a je to – a to se může stát klidně v zimě, jako v létě, když šlápnete bosky na studenou dlažbu, projdete se ledovým potokem… Infekce je totiž všudypřítomná a viry se přenáší vzduchem i kontaktem.
Akutní rýma nastupuje velmi rychle,varováním bývá pocit chladu, zimnice. Poznáme ji nejen podle zvýšení sekrece nosní sliznice, tedy tzv. vodnaté rýmy, ale provází ji i kýchání, bolest v krku, kašel, bolest hlavy, někdy i teplota.
Léčba akutní rýmy: ideální by bylo odpočívat, zůstat třeba v posteli, v teple, hodně pít, používat nosní kapky. Jistě se vyplatí dodat tělu větší porci vitamínů – hlavně C a zinku. I když máte tendenci brát rýmu jako naprostou "hloupost", může se zvrtnout v zánět průdušek, ale změnit se i v chronickou.
Tu poznáte spíš podle hustšího nosního sekretu, pocitu "ucpané hlavy", zduření nosní sliznice a tím pádem i obtížného dýchání. Může to být i velmi časté opakování nemoci – i několikrát do měsíce a také jde o rýmu, která déle jak dva měsíce trvá. Svědčí o oslabené imunitě, takže hlavní léčbou by mělo být její posilování, čili zdravý jídelníček, ale třeba i otužování.
Léčba chronické rýmy: Pokud máte rýmu velmi často, měli byste jít k lékaři. Příčinou může, kromě oslabené imunity, být i zvětšená nosohltanová mandle či jiný problém v nose – lékař by to měl posoudit a navrhnout léčbu – může to znamenat i chirurgický zákrok. Zvláštní kapitolou je hypertrofická rýma, která se léčí i laserem – odstraňuje se část nosní sliznice, aby se pacientům lépe dýchalo.
Chcete vědět, jak vypadá vyšetření na ORL? Najdete zde.
Alergická rýma
Jde o reakci organismu na nějaký alergen. Více o léčbě alergické rýmy se dočtete zde.
Teče vám z nosu? Otestujte se zde!
Vědci slibují: lék na rýmu bude!
Ve Velké Británii prý vědci vynalezli nový typ léků, které zaktivují protilátky přímo uvnitř buňky a ty je dřív, než se v ní viry pomnoží, zničí. To by byla dobrá zpráva nejen pro léčbu rýmy, ale i dalších závažnějších virových nemocí.
Jiné metody léčby rýmy
Jako prevenci lékaři doporučují výplach nosu. Nosní sliznici prý posiluje pravidelná masáž nosu. V rubrice Dobrá rada najdete mnoho zaručených metod našich čtenářů.
Přidat nový komentář