Droga podporuje vylučování moči. Má své místo při zánětech močových cest, využívá se rovněž při nemocích dýchacích cest (při onemocněních z nachlazení).
(Ribes nigrum L.)
Příprava čaje
2 čajové lžičky řezaných listů přelijeme šálkem vroucí vody (cca 2 dcl). Pijeme 2-3krát denně.
Užívaná část
|
List (Folium ribis nigri) |
|
Plod (Fructus ribis nigri) |
Sběr a sušení
V době květu rostliny sbíráme list, plod sbíráme v době zralosti. Sušíme rychle, ve stínu. Teplota při sušení nemá překročit 40 st. C. Drogu je nutné dobře prosušit, neboť vlhká má tendenci hnědnout, čímž se znehodnotí. Plody se zpracovávají nejčastěji čerstvé.
Jak vypadá
Vytrvalý keř, vysoký asi 150 cm. Na větévkách vyrůstají ve střídavém postavení hrubě pilovité 3-5 laločnaté listy. Květy jsou žlutozelené, hroznovité. Plodem je bobule, která má v době zralosti modročernou barvu. Kvete v dubnu a květnu.
Kde se rostlina vyskytuje
Rybíz je pěstovaná rostlina.
Co rybíz obsahuje
Listy: obsahují silici, třísloviny, flavonoidy (rutin), vitamín C.
Plody: mají velké množství vitamínů skupiny B a vitamínu C, cukrů a karotenu. Kromě toho obsahuje rybíz další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: v první polovině 19. století byl poprvé popsán jako léčivá rostlina s močopudným účinkem a k vyvolání pocení, což se považovalo za prospěšné u dny a revmatismu. Do té doby odpuzoval svou vůní a byl považován za nevýznamnou rostlinu.
Dnes: používá se vnitřně i zevně.
Vnitřně: Droga podporuje vylučování moči. Má své místo při zánětech močových cest, využívá se rovněž při nemocích dýchacích cest (při onemocněních z nachlazení). Díky obsahu rutinu příznivě působí na cévní stěnu a zastavuje krvácení z drobných cévek, které se může projevit např. krvácením ze sliznic.
Plody lze díky vysokému obsah vitamínu C pokládat za léčivé ovoce. Zlepšují látkovou přeměnu a posilují imunitu.
Zevně: Silný odvar ze sušených plodů nebo šťáva z čerstvých bobulí se kloktá při zánětech v dutině ústní a angíně, jako jeden z mála prostředků je také výborný při namožených hlasivkách.
Pozn.: Velmi oblíbený je džem, lisovaná čerstvá šťáva nebo sirup z černého rybízu. Vše používáme v obvyklých dávkách.
Foto: internet
Přidat nový komentář