Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Často od pacientů slyšíme podivení, jak to přijde, že nemocní se stejnou chorobou mají různou léčbu a doporučený různý životní režim. Názory či informace, získané od nemocných s údajně stejnou chorobou nebo od sousedů, mají často na diabetika neblahý vliv a mohou vzbuzovat nedůvěru k lékaři a dokonce znejisťovat či bagatelizovat vlastní léčení. Zapomíná se, že se neléčí nemoc, ale nemocný člověk. Stejně jako se zdraví lidé jeden od druhého odlišují po mnoha stránkách, tak se odlišují i nemocní cukrovkou jeden od druhého řadou svých tělesných i psychických charakteristik, trváním choroby a dalšími parametry, které společně určují individuální průběh choroby, a tím i individuální způsob léčení. Co je pro jednoho diabetika užitečné, může druhého poškozovat a přijímání i dobře myšlených rad od laika může značně komplikovat léčení.
Zásadní rozdíl spočívá především v typu cukrovky, jak jsme je popsali v části Jak žít s diabetem. Zatímco diabetik typu 1 nemá hubnout a má jíst až 6x denně, diabetik typu 2 nemá přibývat na váze a je-li obézní, musí redukovat, takže mu stačí 3 jídla denně. Pravidelnost v přijímání potravy by měla být zachována u všech. Jestliže pacientovi s vyrovnaným diabetem povolujeme jednu až dvě skleničky alkoholu denně, nejlépe vína, jako možnou prevenci aterosklerózy, přísně zakazujeme požívání alkoholu diabetikovi s tendencí k hypoglykémiím a s chorobami jater a slinivky břišní.
Předpis diety je méně přísný u dobře edukovaných nemocných, kteří si doma pravidelně kontrolují glykémii a umějí si podle toho upravovat dávkování léků. U starších diabetiků je vhodné, když předpis diety vychází z jeho celoživotních stravovacích návyků se zákazem pouze vysloveně nevhodných potravin. Diabetikovi, který je od mládí zvyklý sportovat, povolujeme vyšší tělesnou zátěž včetně jeho oblíbených sportů, pokud nejde o box, vzpírání a další silové sporty. Netrénovanému jedinci doporučujeme postupné zatěžování chůzí, plaváním nebo jízdou na kole. Značné omezení v tomto směru ale mají chronické komplikace, především současné onemocnění srdce. Různý přístup se týká i frekvence pravidelných kontrol lékařem.
Obecně platí, že nemocné léčené inzulinem by měl lékař vidět každé 2 až 3 měsíce, u stabilizovaných diabetiků léčených dietou nebo perorálními léky mohou být kontroly méně časté. Mění-li se průběh choroby značnými výkyvy glykémie a krevního tlaku, poruchou zraku, ledvin či změnami na dolních končetinách, jsou časté prohlídky diabetologem či jiným specialistou nutné.
V zásadě platí, že léčení cukrovky je vždy individualizované, i když základní pravidlo kontroly glykémie, krevního tlaku a krevních tuků platí pro všechny.V udržování normální glykémie jsme ovšem přísnější u mladších diabetiků než třeba u sedmdesátníků, kde by případné hypoglykémie mohly více ohrožovat srdce a mozek.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář