Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.
Typický věk pro výskyt růstových bolestí je 3 až 12 let, ale může se vyskytovat i u dětí mladších nebo starších. Zřejmě nejvyšší četnost bolestí bývá v období 3–5 let, druhý vrchol je mezi 8 a 12 lety. Do dospělosti tyto bolesti ustávají, není však jasné, jestli nejsou v dospělosti následovány zvýšenou incidencí jiných nezánětlivých bolestivých syndromů (fibromyalgie). Není zjištěn odlišný výskyt bolestí v závislosti na pohlaví. Souvislost s neklidem nebyla přímo prokázána, ale citlivější děti mohou subjektivně hůře snášet bolest. Růstové bolesti pozorujeme také u dětí s větší fyzickou námahou, tedy u dětí sportujících, nebo právě u dětí s nižším prahem pro vnímání bolesti. Obecně platí, že kost vlastně nebolí, bolest vzniká v důsledku napětí okolních měkkých tkání, kde jsou nervová zakončení.
Čtěte také: Když to přeženeme se cvičením
Růstové bolesti se projevují hlavně v noci
Bolest děti lokalizují do dolních končetin, typická je zejména oblast přední strany bérce, lýtka nebo zákolenní jamky. (Výjimečně je udávána bolest i v oblasti krku nebo horních končetin, v takovém případě je ovšem projev v nesouladu s většinou definic nebo kritérií RB!). Bolest je obvykle oboustranná. Bývá charakterizována spíše jako „hluboká, svalová“ (pokud ji děti dokážou popsat). Intenzita kolísá od mírné, nevýrazné až po „krutou“. Charakteristický je výskyt bolestí v pozdním odpoledni nebo v nočních hodinách, obvyklé je, že se dítě po určitém časovém období spánku vzbudí bolestí. Trvání ataky bolestí opět kolísá – minuty – několik hodin, nejčastěji 10–30 minut. Výskyt je poměrně často vázán na dny se zvýšenou tělesnou námahou.
Čtěte také: S případnou nespavostí si poradí i homeopatie
Kdy k lékaři?
Růstové bolesti nejsou spojeny s jinými příznaky. Pokud se dostaví např. horečka či třes, dítě určitě musí k lékaři. Návštěva lékaře je také vhodná vždy, když se objeví otok, zarudnutí, deformita v oblasti končetin či potíže s chůzí. Vždy je nutné vyloučit jiná onemocnění, úrazy, infekce, tzv.aseptické (neinfekční) kostní záněty, ortopedické vady, metabolická onemocnění či nemoci svalů a kloubů, hematologická onemocnění a také nádory.
Čtěte také: Homeopatická léčba chřipky
Na růstové bolesti zkuste homeopatika
Růstové bolesti dobře reagují na teplo, masáže a slabá analgetika. Obvykle stačí, když si k dítěti chvilku sedneme, uklidňujeme ho a hladíme.
A pokud je vše v pořádku, ale vaše dítě v noci pláče a drží se za nožičky, zkuste homeopatické léky.
Nejčastěji užívaným lékem je homeopatický lék CALCAREA PHOSPHORICA 9 C – 5 granulí 2x denně v období, kdy se dítě v noci budí. Při probuzení můžete přidat v noci akutně jednu dávku.
V případě, že se vlivem užívání předchozího léku bolesti sice zlepšují, přesto se ale dítě ještě občas, méně často v noci vzbudí a stěžuje si na bolest podejte mu lék BRYONIA 9 C – 5 granulí 1x denně.
Pokud vaše dítě v období nočního buzení růstovými bolestmi vyžaduje hlazení a chování v náruči a je v tomto období nevrlejší i přes den, pak doporučuji lék CHAMOMILLA 15 C – 5 granulí 4x denně.
Zdroj: svethomeopatie.cz