Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Růstové bolesti

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 15806x )

Růstové bolesti patří k častým obtížím dětského věku, přesto je o jejich příčinách známo překvapivě málo informací. Jejich průběh se nepojí s závažným organickým onemocněním, mohou ovšem zejména v případě častých nočních atak výrazně narušovat spánek, a tím kvalitu života dítěte a rodiny, případně být příčinou chronického užívání analgetik.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Typický věk pro výskyt růstových bolestí je 3 až 12 let, ale může se vyskytovat i u dětí mladších nebo starších. Zřejmě nejvyšší četnost bolestí bývá v období 3–5 let, druhý vrchol je mezi 8 a 12 lety. Do dospělosti tyto bolesti ustávají, není však jasné, jestli nejsou v dospělosti následovány zvýšenou incidencí jiných nezánětlivých bolestivých syndromů (fibromyalgie). Není zjištěn odlišný výskyt bolestí v závislosti na pohlaví. Souvislost s neklidem nebyla přímo prokázána, ale citlivější děti mohou subjektivně hůře snášet bolest. Růstové bolesti pozorujeme také u dětí s větší fyzickou námahou, tedy u dětí sportujících, nebo právě u dětí s nižším prahem pro vnímání bolesti. Obecně platí, že kost vlastně nebolí, bolest vzniká v důsledku napětí okolních měkkých tkání, kde jsou nervová zakončení.

Čtěte také: Když to přeženeme se cvičením

Růstové bolesti se projevují hlavně v noci

Bolest děti lokalizují do dolních končetin, typická je zejména oblast přední strany bérce, lýtka nebo zákolenní jamky. (Výjimečně je udávána bolest i v oblasti krku nebo horních končetin, v takovém případě je ovšem projev v nesouladu s většinou definic nebo kritérií RB!). Bolest je obvykle oboustranná. Bývá charakterizována spíše jako „hluboká, svalová“ (pokud ji děti dokážou popsat). Intenzita kolísá od mírné, nevýrazné až po „krutou“. Charakteristický je výskyt bolestí v pozdním odpoledni nebo v nočních hodinách, obvyklé je, že se dítě po určitém časovém období spánku vzbudí bolestí. Trvání ataky bolestí opět kolísá – minuty – několik hodin, nejčastěji 10–30 minut. Výskyt je poměrně často vázán na dny se zvýšenou tělesnou námahou.

Čtěte také: S případnou nespavostí si poradí i homeopatie

Kdy k lékaři?

Růstové bolesti nejsou spojeny s jinými příznaky. Pokud se dostaví např. horečka či třes, dítě určitě musí k lékaři. Návštěva lékaře je také vhodná vždy, když se objeví otok, zarudnutí, deformita v oblasti končetin či potíže s chůzí. Vždy je nutné vyloučit jiná onemocnění, úrazy, infekce, tzv.aseptické (neinfekční) kostní záněty, ortopedické vady, metabolická onemocnění či nemoci svalů a kloubů, hematologická onemocnění a také nádory.

Čtěte také: Homeopatická léčba chřipky

Na růstové bolesti zkuste homeopatika

Růstové bolesti dobře reagují na teplo, masáže a slabá analgetika. Obvykle stačí, když si k dítěti chvilku sedneme, uklidňujeme ho a hladíme.

A pokud je vše v pořádku, ale vaše dítě v noci pláče a drží se za nožičky, zkuste homeopatické léky.

Nejčastěji užívaným lékem je homeopatický lék CALCAREA PHOSPHORICA 9 C5 granulí 2x denně v období, kdy se dítě v noci budí. Při probuzení můžete přidat v noci akutně jednu dávku.

V případě, že se vlivem užívání předchozího léku bolesti sice zlepšují, přesto se ale dítě ještě občas, méně často v noci vzbudí a stěžuje si na bolest podejte mu lék BRYONIA 9 C5 granulí 1x denně.

Pokud vaše dítě v období nočního buzení růstovými bolestmi vyžaduje hlazení a chování v náruči a je v tomto období nevrlejší i přes den, pak doporučuji lék CHAMOMILLA 15 C5 granulí 4x denně.

Zdroj: svethomeopatie.cz

komerční sdělení500x150_sedatif_2020_12_ordinace.cz.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 20 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jsou homeopatika podvod?

Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.

Nejčastější mýty o homeopatii

Homeopatií se dá léčit rakovina, při užívání homeopatik musíte zapomenout za žvýkačky a čištění zubů. To jsou některé z mýtů o homeopatii, které bychom rádi probrali.

Homeopatie: šetrná a účinná léčba bez vedlejších účinků

„Není to zázrak s okamžitým efektem, ale je bezpečná, bez vedlejších účinků a na některé nemoci zabírá zaručeně a velmi rychle,“ říká o homeopatii MUDr. Renáta Sikytová z Homeopatické ordinace v Dobřichovicích.

Homeopatie

Homeopatie je lékařská léčebná metoda založená na principu, že podobné se léčí podobným. Pacientovi je tedy podávána látka, zpracovaná speciálními homeopatickými postupy do homeopatického léku, která je-li podána zdravému jedinci, vyvolá u něj krátkodobě tytéž příznaky a potíže, jakými se projevuje pacientova choroba.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce