Průměrně roste člověku na hlavě 100 000 vlasů. U zrzavých o 20 000 méně, naopak u blonďatých i o 40 000 více. Na každý centimetr čtvereční se vtěsná až 120 vlasů. Střední průměr vlasu je 0,07 milimetru.
Vlas neroste kontinuálně jako například nehet, ale každá vlasová cibulka prochází cyklickým rytmem fáze růstu a klidu. Každý vlas roste do maximální délky, nějaký čas zůstává na místě a posléze vypadne a je obvykle nahrazen novým. Vlasová cibulka během celého života vyprodukuje průměrně čtrnáct vlasů. Růst vlasu je rozdělen na tři období.
Růstová (anagenní) fáze, ve které se nachází 85 % všech vlasů, trvá tři až sedm let. Délka trvání závisí na oblasti těla, věku a ročním období. Poté následuje fáze zániku (katagenní), trvající jeden až dva týdny, je v ní běžně 1 % vlasů. Poslední fází je období těsně před vypadnutím vlasu (telogenní), trvající dva až čtyři měsíce, je v ní 14 % vlasů.
Nově vytvořený vlas končí svou špičkou při bázi telogenního vlasu minulého cyklu a postupně proniká podél starého, odsunuje ho stranou a ten po určité době bezbolestně vypadává nebo ho vyčešeme. Jednotlivé vlasové cibulky nejsou synchronizovány s okolními, vlasy se proto mohou nacházet v různých stadiích růstu.
Co ovlivňuje růst vlasů?
Na růst vlasů má vliv zejména věk spolu s hormonálními změnami. V pubertě terminální vlasy postupně nahrazují velusový nebo intermediální typ, nejprve v okolí genitálu a zhruba dva roky poté v podpaží. Vousy se u chlapců poprvé objevují zhruba ve stejné době jako ochlupení v podpaží. Začínají v koutcích horního rtu, rozšiřují se do středu až vzniká kompletní knír a pak se šíří na tváře a bradu.
Množství terminálních vlasů se zvyšuje během doby dospělosti, ochlupení typické pro dospělého jedince není dosaženo dříve než ve čtvrté dekádě. Řada folikulů ve kštici ale může s věkem regredovat, folikuly pak produkují jen jemné, krátké velusové vlasy. Tento stav je dědičný a vyžaduje přítomnost androgenních hormonů.
Existuje řada změn probíhajících v celé kštici v souvislosti s ročním obdobím. Pozoruje se zvýšení procenta telogenních vlasů ve kštici na podzim (tzv. lidské línání) a zvýšený podíl anagenních vlasových folikulů na jaře. Největší se popisuje na přelomu srpna a září, kdy je nejmenší podíl vlasových folikulů v anagenní fázi. Tyto změny zřejmě korelují s ročními změnami hodnot cirkulujících androgenů.
komerční sdělení
Přidat nový komentář