Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
(Rosmarinus officinalis L.)
Příprava čaje
1 čajové lžička řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát - 3krát denně.
Terapeutické uplatnění má i macerát (výluh) za studena, který připravíme zalitím 1 čajové lžičky drogy.
Užívaná část
List (Folium rosmarini) |
Sběr a sušení
List je nejúčinnější v době květu rostliny, tedy od června do srpna. Při sušení ho nevystavujeme slunečnímu záření.
Jak vypadá
Vytrvalá, stále zelená rostlina dosahující výšky 1 až 2 metry. Tento bohatě větvící keř má vstřícné listy, které mají jehličkovitý tvar, jsou kožovité a celokrajné. Listy jsou dlouhé asi 3 cm a mohou dosahovat šířky až 3 mm. V úžlabí listů vyrůstají drobné, světle fialové květy. Kvete v průběhu léta. Celá rostlina velmi příjemně voní.
Kde se rostlina vyskytuje
Rozmarýn se pěstuje v květináčích a zahradách.
Co rozmarýn obsahuje
Pro rozmarýn je charakteristický vysoký obsah silice, tříslovin, flavonoidů a rostlinných antibiotik. Obsahuje i další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Rozmarýn byl velmi ceněn již Řeky a Římany. Mezi jeho významné vlastnosti patřila schopnost zahřívat organismus. Používal se k léčbě žloutenky, neboť čistil játra; zvyšoval odvodňování těla a podporoval trávení.
Dnes: Rozmarýnový list lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Rozmarýn povzbuzuje činnost žaludečních šťáv, podporuje tvorbu a vylučování žluči, tiší křeče zažívacího traktu a má močopudný účinek. Ordinuje se při chronických potížích spojených s nedostatečnou produkcí žaludeční šťávy a žluči a s tím spojeným nadýmáním a bolestí břicha.
Jako jedna z mála rostlin dokáže zvyšovat krevní tlak. Posiluje krevní oběh, mírní chlad v končetinách, neboť patří mezi drogy, které zahřívají. Ulevuje při nervovém i fyzickém vyčerpání a tím zlepšuje kondici. Pomáhá odbourávat pocit únavy psychogenního původu.
Zevně: V koupelích na špatně se hojící rány, neboť má desinfekční a mírně prokrvující účinky. Osvědčil se také k čištění pleti. Díky obsahu silic, se z něj uvolňuje při použití do koupele příjemná vůně, tím osvěžuje namožené svaly i ducha.
Na co si dát pozor
Ve velkých dávkách může vyvolat stavy opojení, křeče a poškození ledvin. Nesmí se užívat v těhotenství.
Pozn.: Své účinky má i pokud jej použijeme jako koření. Ovšem i zde platí, že jsou úměrné použitému množství.
Přidat nový komentář