Vysoký krevní tlak není jen záležitostí dospělých. Hypertenzi může mít i dítě. V dětském věku znamená zvýšený krevní tlak (hypertenze) krevní tlak, který přesahuje normální hodnotu krevního tlaku zdravých dětí stejného pohlaví, věku a výšky při alespoň při 3 opakovaných měřeních ve 3 různých dnech.
Roupi jsou drobní, asi centimetr dlouzí, tenoučcí červíci, kteří u nakažených osob žijí v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva, kde se živí bakteriemi a epitelem. Oplodněné samičky ukládají svá vajíčka do prostředí řitního otvoru, kde následně vajíčka dozrávají. Onemocnění roupy úzce souvisí s nedostatečnou hygienou, řadí se proto mezi nemoci špinavých rukou.
Pokud si dítě postižené místo škrábe, dochází tím k přenosu vajíček na prsty a za nehty a následně k jejich dalšímu roznášení. Vajíčka roupů jsou na prstech dítěte schopná přežít až několik hodin. Pokud se nakažené dítě dotýká předmětů, jako je povlečení, oděvy, záchodová prkénka, hračky a podobně, dochází tak přenosu vajíček a tím následně i infekce. Na takto infikovaných předmětech dokáží vajíčka roupů přežít i tři týdny. U dětí se infekce přenáší snadno, jelikož mají tendenci na infikované předměty sahat a strkat do pusy.
Roup dětský se vyskytuje pouze u člověka a k nákaze tedy dochází buď přímým kontaktem s nakaženou osobou, příp. autoinfekcí (človek nakazí opakovaně sám sebe), nebo kontaminovanými předměty, potřísněnými povrchy, prádlem apod. Domácí, ani jiná zvířata se na přenosu onemocnění nepodílejí.
Příznaky onemocnění
V mnoha případech se u dětí vůbec žádné příznaky vyskytovat nemusí. Na onemocnění však mohou upozornit tyto symptomy:
- časté silné svědění v oblasti konečníku, který si dítě škrabe
- neklidné spaní dítěte v důsledku nepříjemného svědění
- bolest, vyrážka a podráždění v oblasti konečníku
- typické bílé nitky ve stolici dítěte
- bílé nitky, které jsou přímo v oblasti konečníku dítěte
Svědění sliznice a kůže se zhoršuje zejména v noci. V důsledku toho dochází k poruchám spánku, bolestem hlavy, neurózám, u dětí se může přidružit syndrom nočního pomočování a celkového neprospívání organizmu. Popisovány jsou i výtoky a záněty močových a pohlavních cest, alergické kožní projevy a vyrážky způsobené škrábáním podráždění kůže a sliznice. Přítomnost červu ve střevě může dále působit bolesti břicha či podráždění slepého střeva.
Jak se provádí diagnostika
Při podezření na nákazu roupy se v několikadenních intervalech provádí speciální vyšetření pomocí otisku lepicí pásky na kožní rasy, nebo stěrem z okolí análního otvoru. Vyšetření se provádí nejlépe doma v ranních hodinách, aby nedošlo k setření vajíček prádlem, nebo při omývání. Veškeré informace a pomůcky k odběru získá pacient u svého ošetřujícího lékaře.
Jak se zbavit roupů?
Při podezření na přítomnost střevních parazitů u dítěte, vyhledejte jeho ošetřujícího lékaře a konzultujte s ním nejvhodnější způsob léčby. Pediatr pravděpodobně naordinuje odčervovací terapii pomocí léku Vermox. Léčba většinou zahrnuje první dávku, po které následuje druhá dávka v rozestupu dvou až tří týdnů. Někdy je pro úplné vyléčení léčby nutno i několikrát opakovat.
Současně s tím jsou nutná režimová opatření. K podpoře úspěšné léčby roupů můžeme také po léčbě Vermoxem použít k podpoře účinku přírodní doplněk stravy Vermophyt, který se prodává ve formě sirupu nebo kapslí. Zakoupit ho můžete z pohodlí domova na Lékárna.cz.
Pro úlevu od svědění může lékař předepsat nebo doporučit vhodný krém či olej.
Součástí léčby jsou i režimová opatření:
- Důsledné dodržování zásad osobní hygieny, pravidelné umývání konečníku.
- Dohlédněte, aby si vaše dítě i ostatní členové domácnost důsledně a pravidelně myli ruce mýdlem a teplou vodou a to především před každým jídlem.
- Nezapomeňte na stříhání a čištění nehtů.
- Snaže se dohlédnou, aby si vaše dítě neokusovalo nehty, neolizovalo prsty, hračky a předměty denní potřeby.
- Důsledně vyperte všechny používané povlečení, ručníky, žínky atd.. Perte na co nejvyšší teplotu a pomůže i sušení v sušičce. Při praní prádla lze přidávat místo aviváže k máchání bílý ocet 10%.
- Svlečené povlečení a použité ručníky nevyklepávejte – zamezíte tím šíření vajíček vzduchem.
- Děti by se také neměli koupat společně – i tím často dochází k přenosu infekce.
- Nezapomeňte uklidit, vydezinfikovat a vyluxovat celou domácnost a jakýkoliv povrch, na který mohlo dítě sahat.
- Při prokázané nákaze je potřeba, aby léčbu podstoupili i všichni ostatní členové domácnosti.
Úklidové prostředky a potřeby najdete v e-shopu Lékárna.cz.
Prevencí je důsledná hygiena
Základní prevencí nákazy je dodržování běžné osobní hygieny, mytí rukou, především po použití toalety a před jídlem. Dále pak mytí potravin, časté praní povlečení, výměna spodního prádla. Pokud se však roupi v kolektivu objeví, nemusíme se nákaze vyhnout a přitom to nutně neznamená, že jsme „špindírové".
Při podezření na přítomnost střevních parazitů vyhledejte ošetřujícího lékaře. Nemějte obavy, není se za co stydět. Jde o zdraví vašeho dítěte.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!