Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Roup žije v tlustém střevě, zejména pak v jeho konečné části, tj. konečníku. Typickým projevem této infekce je, že postižení (děti i dospělí) se často škrábou v okolí konečníku (pocity svědění, pálení, řezání) a to zejména v nočních hodinách. Je to období, kdy samičky roupu vylézají ven a kladou do okolí konečníku nová vajíčka. Při škrábání tato vajíčka mohou ulpívat za nehty nemocného a dále se pak přenášet.
Nemoc se vcelku dosti rychle šíří, zejména v kolektivech (jesle, školka, škola, rodina, pobyt v léčebnách apod.). Ve většině případů tato střevní infekce probíhá zcela nekomplikovaně, pouze při intenzivním škrábání mohou v okolí konečníku vznikat infikované/hnisající vředovité útvary. Pro diagnózu je rozhodující nález roupa ve stolici (vyšetření může realizovat vás dětský lékař), pro odběr se někdy používá zvláštní náplast nalepená na řitní otvor ve večerních hodinách a ráno se pak odlepí a odešle na mikrobiologické vyšetření. Jen nepřímo lze na tuto infekci usuzovat při vyšetření krve, je to tedy průkaz nepřímý.
Léčba
Léčba je při průkazu roupa vždy nutná, léčí se jak ten, u něhož byl roup prokázán, tak je vždy vhodné přeléčení všech, kteří s nemocným přijdou/žijí v kontaktu (tedy např. přeléčení celé rodiny). Důležité je také včasné měnění spodního prádla a včasné stříhání nehtu na rukou u dětí. O vyšetření stolice na ev. průkaz roupa se poraďte s Vaším dětským lékařem.
Přidat nový komentář