Robotický chirurgický systém je v současné době nejdokonalejší prostředek umožňující provést chirurgický zákrok, který je jinak pro operatéra složitý a pro pacienta tím nebezpečnější. Díky možnosti robotických operací se Česká republika zařadila mezi přední státy světa, které dnes využívají tuto špičkovou a šetrnou technologii.
Co je robotický systém
Robot nazvaný da Vinci má 2 až 3 ramena, která simulují pohyby lidských rukou při operaci. Lékař řídí robota pomocí ovládací konzoly, která může být umístěna i mimo operační sál. Lékař vidí operační pole třírozměrně. Robota operátér ovládá pomocí joysticků. Pacientovi se jen provede několik miniaturních vpichů, kterými robot vnikne do těla.
Jeden robot Da Vinci stojí přibližně 70 milionů korun. Ve světě operuje více než 1200 takových robotů a uskuteční se tak desítky tisíc úspěšně operací.
Využití robotického systému
Tato metoda se dnes nejčastěji používá pro miniinvazivní výkony v měkkých tkáních břicha a hrudníku - při operaci rakoviny prostaty, střev či dělohy.
Výhody
Velkou výhodou tohoto způsobu operací je, že není třeba rozříznout břicho skalpelem. K celé operaci stačí několik malých vpichů. To, kromě kosmetických hledisek, výrazně zlepšuje onkologické výsledky operace, zmírňuje bolesti, zkracuje dobu rekonvalescence a snižuje krevní ztráty. Vzhledem k tomu, že přesnost chapadel robota je vysoká, lze takto provádět zákroky, které by nezvládl sebelepší chirurg. Navíc je lékař osvobozen od negativních jevů (třes rukou, únava). Podle odborníků v oblasti chirurgie je úspěšnost této léčby výrazně výšší než u běžné chirurgie.
Které nemocnice roboty mají?
V České republice jsou už chirurgické roboty nasazeny celkem na osmi operačních sálech šesti nemocnic.
- Praha: Nemocnice Na Homolce (2 roboti); Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích
- Brno: Fakultní nemocnice u Svaté Anny
- Ústí nad Labem: Masarykova nemocnice (dva roboti)
- Nový Jičín: nemocnice s poliklinikou
- Mostišti u Velkého Meziříčí: nemocnice sv. Zdislavy
Přidat nový komentář