Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.
Důsledky řídnutí kostí mohou být zdrcující
Zlomenina související s osteoporózou potká v průběhu života 50 % žen a 30 % mužů. V roce 2014 bylo v České republice hospitalizováno se zlomeninou horního konce stehenní kosti 15 498 žen ve věku nad 50 let. „Zlomeniny v důsledku osteoporózy mají velký vliv na kvalitu života člověka. Nejen že jsou bolestivé, ale mohou vést k dlouhodobému fyzickému omezení. Zlomeniny obratlů mohou být příčinou chronických bolestí či snížení vitální kapacity plic,“ uvádí MUDr. Jan Rosa, lékař z Osteocentra zdravotnického zařízení Affidea Praha.
Nenápadné projevy vedou k závažným komplikacím
Osteoporóza se léta nemusí projevit a udeří až ve vyšším věku. Mezi její typické důsledky patří pokles tělesné výšky, který je způsoben zlomeninami těl páteřních obratlů. Spolehlivým projevem osteoporózy jsou tzv. osteoporotické zlomeniny.
„Osteoporotická zlomenina je kterákoli zlomenina dlouhé kosti končetin, těla páteřního obratle nebo pánve, která byla pacientovi způsobena bez působení velkého násilí, nebo dokonce bez zjevné příčiny. Typickými osteoporotickými zlomeninami jsou zlomeniny obratlového těla či horního konce stehenní kosti,“ doplňuje MUDr. Jan Rosa.
Čtěte také: Osteoporóza je choroba dětství, která se projeví ve stáří.
Osteoporózou trpí každá třetí žena ve věku nad 50 let
Riziko osteoporotických zlomenin narůstá s věkem a jejich výskyt se s každou dekádou věku zdvojnásobí. Osteoporóza hrozí ženám mnohem více než mužům. Ženy mají více než dvojnásobné riziko zlomeniny těla páteřního obratle ve srovnání s muži. Výskyt zlomenin horního konce stehenní kosti u žen v České republice narůstá exponenciálně po 70. roce života.
„Nejčastěji jsou osteoporózou ohroženy ženy po přechodu. Tehdy totiž ustává produkce estrogenů, které řídnutí kostí zpomalují. Po přechodu se často objeví prudký pokles hustoty kostí, který může mít závažné následky,“ upozorňuje MUDr. Jan Rosa.
Příběh paní Marie
„Teď už je mi mnohem lépe, ale na ten den přesně před měsícem nevzpomínám ráda. Když jsem se tehdy po půlnoci probudila a chtěla si dojít do koupelny, něco se stalo. Snad se mi zamotala hlava, snad jsem uklouzla na koberci v předsíni. Ale ve chvíli, kdy jsem ležela na podlaze, věděla jsem, že je zle. Cítila jsem takovou bolest v boku, že jsem ani nemohla vstát. V nemocnici mi potvrdili to, co už jsem tušila – zlomenina krčku levé stehenní kosti. Naštěstí mě hned druhý den mohli odoperovat, takže teď mám úplnou náhradu levého kyčelního kloubu. Když mi před operací rentgenovali plíce, zjistili mi ještě zlomeninu dvou sousedních obratlů hrudní páteře. Lékaři mi řekli, že se to stalo v důsledku osteoporózy. Proto mě před časem tak bolela záda a proto teď měřím na výšku o 3 centimetry méně než před rokem. Lékaři mi poradili, čím vším mohu dalším potížím předcházet a já udělám maximum, aby se to znovu neopakovalo. Na tu bolest nikdy nezapomenu.“
Čtěte také: Každá třetí žena nad 50 let trpí osteoporózou
Co nám pomůže v boji s osteoporózou?
V rámci prevence i pro již nemocné osteoporózou se doporučuje přiměřená fyzická aktivita a také strava bohatá na vápník. Doporučený denní příjem vápníku by měl být okolo 1000 mg. Ženám po předčasném přechodu se také doporučuje užívat léky s obsahem estrogenů, které mohou být vhodné i u mladších žen, které trpí poruchami menstruačního cyklu. Další podstatnou složkou je omezení rizikových faktorů osteoporózy, jako je kouření či udržení přiměřené tělesné hmotnosti. U všech starších osob je vhodné preventivní doplňování vitamínu D3.
„Zcela zásadní je také pravidelná a přiměřená fyzická aktivita, protože lidé s nedostatečným pohybem mají sklon k rychlému úbytku kostní hmoty. Pravidelným pohybem můžete riziko osteoporotických zlomenin významně snížit,“ radí MUDr. Jan Rosa.
Podívejte se do nabídky internetové Lékárny.cz a vyberte si.
Co nemocným ještě doporučit? Buďte opatrní a zabraňte pádům!
- Zařiďte si bezpečné prostředí, odstraňte volné koberce, vysoké prahy a dávejte pozor na nedostatečné osvětlení.
- Dbejte, abyste používali správné brýle, se kterými dobře vidíte.
- Pořiďte si kvalitní obuv a ve sněhu či na ledu používejte např. hole s hroty.
- Nepřehánějte to s léky s tlumivým účinkem.
Nová biologická léčba je nadějí pro nemocné
V boji proti osteoporóze je v současné době nejrozšířenější tzv. antiresorpční léčba, která pomáhá zpomalit nebo dokonce zastavit řídnutí kostí. Nejnovějším preparátem z této skupiny léčiv je biologický lék, který se aplikuje v jedné podkožní injekci jen jednou za půl roku. Pacientům tedy přináší pohodlnou a zároveň jednoduchou možnost léčby. „Nejnovější z antiresorpčních léků patří mezi nejúčinnější léčebné metody. Pro lékaře má i tu výhodu, že jeho aplikaci máme plně pod dohledem a nemusíme se spoléhat na spolupráci pacienta, která někdy nebývá stoprocentní,“ dodává MUDr. Jan Rosa.
Může být osteoporóza odhalena dříve, než když už je pozdě?
Aby mohl být nemocný úspěšně léčen, je nejdůležitější, aby se nechal vyšetřit. Mnoho lidí totiž ani neví o tom, že osteoporózou trpí a zjistí to až po prodělané zlomenině. Pokud jste utrpěli zlomeninu obratle či jakoukoli jinou zlomeninu po 40. roce života nebo jestliže víte, že jeden z vašich rodičů utrpěl zlomeninu horního konce stehenní kosti, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. I bez denzitometrického vyšetření lze považovat osteoporózu za prokázanou, pokud pacient utrpěl jasnou osteoporotickou zlomeninu.
„Pacienti se nemusejí návštěvy lékaře vůbec obávat. Hustota kostí se měří denzitometrickým vyšetřením, které je rychlé a bezbolestné a které spočívá jen v prozáření bederní páteře a horního konce stehenní kosti slabým rentgenovým paprskem. K potvrzení diagnózy je pak ještě potřeba laboratorní vyšetření krve či moči, kterým jsou vyloučeny jiné kostní choroby, které mohou způsobovat snížení hustoty kostí,“ vysvětluje MUDr. Jan Rosa.
Nepodceňujte prevenci a včasná vyšetření
Každých 26 minut přibyde v České republice pacient se zlomeninou krčku stehenní kosti v důsledku osteoporózy a po této zlomenině cítí zdravotní omezení až 80 % pacientů.
„Následky po osteoporotických zlomeninách jsou natolik závažné, že by je lidé neměli brát na lehkou váhu. Včasné vyšetření je může uchránit od vážných problémů,“ uzavírá MUDr. Jan Rosa.