V důsledku zvýšených hladin kyseliny močové, což je přirozený produkt látkové přeměny tzv. purinů (látek vyskytujících se v buněčných jádrech), dochází k ukládání solí...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Revma postihuje v těle celý kloubový aparát – klouby, kosti, ale i svaly, vazy a šlachové úpony. Kromě kolen nemoc brzy postihla také hlasivky.
„Dlouho jsem aktivně zpívala v lidové škole umění. Kvůli artritidě jsem toho musela nechat. Po dvou písničkách už mě začíná bolet v krku,“ popisuje Barbora. Nemoc se postupně začala zhoršovat. Maturitní ples protrpěla ve velkých bolestech a několik měsíců poté nemohla kvůli ztuhlým a oteklým kloubům chodit, nezvládala se obléct ani si bez pomoci dojít na záchod.
„Z nejhoršího mi pomohly kortikoidy, pak přišly na řadu léky, které jsem si musela aplikovat injekčně, to jsem nezvládala, bylo mi z toho hrozně zle. Zažádala jsem si i o biologickou léčbu,“ doplňuje Barbora. Pacientům ve střední závažnosti choroby hradí biologickou léčbu od letošního února pojišťovny.
„Na chvíli jsem si pak připadala, jako bych ani nebyla nemocná,“ hodnotí Barbora účinky moderních léků. Období s minimálními projevy nemoci však netrvalo dlouho, objevila se totiž alergická reakce na biologickou léčbu.
Po šesti letech s nemocí je pro ni náročná i krátká odpolední vycházka.
„Přítel je velký sportovec, dřív jsme spolu lezli po kopcích. Při venčení se psem jsem byla zvyklá ujít v pohodě 12 km. Na procházky se snažím chodit i teď, ale už po 30 minutách se cítím vyčerpaná,“ vysvětluje Barbora. I přes četné absence a značná zdravotní omezení, ke kterým se navíc přidal Raenaudův syndrom, se jí podařilo absolvovat bakalářský stupeň v oboru sociální pedagogika. Jen o vlásek jí unikl červený diplom.
„Lidé se často diví, že někdo tak mladý může mít revma. Mají to automaticky spojené s vyšším věkem,“ říká Barbora.
Zkušenosti s nemocí a léčbou proto sdílí také na instagramu pod účtem @revmaholka. Snaží se tak bořit zažité mýty a upozorňovat na fakt, že revmatoidní artritida se týká i mladších lidí.