Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Jak vybrat kvalitní respirátor?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 831x )

Respirátory nebo nanoroušky jsou od čtvrtka povinné na veřejných místech s větší koncentrací lidí. Čím se od sebe dané ochranné pomůcky liší?

Dobrá rada
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Kdo nebude mít respirátor FFP2, postačí mu nanorouška nebo dvě chirurgické roušky přes sebe. Odborníci ovšem upozorňují, že používání dvojitých roušek je jen jakési přechodné období, než budou všichni schopni mít respirátory FFP2. U dvou chirurgických roušek na sobě je totiž problém, že je velmi obtížné dosáhnout těsnosti po obvodu. Nakonec tedy vzduch, nesoucí částice s potenciální nákazou, může roušky obcházet. Tyto ochranné pomůcky budou povinné v obchodech, nemocnicích, na úřadech, v lékárnách, v MHD, na zastávkách, ale také v pobytových zařízeních sociálních služeb. Nosit se budou muset také v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti. Látkové roušky, šály nebo šátky již stačit nebudou.

Respirátory vláda nařizuje kvůli britské mutaci, která je nakažlivější a kvůli které v Česku stoupají počty nakažených. Respirátory jsou účinnější než roušky. Chrání jejich nositele před průnikem virů a bakterií.

Roušek i respirátorů je mnoho druhů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kdy je nosti, aby nás co nejlépe ochránily?

Chirurgická rouška

Chirurgická rouška se skládá standardně ze 3 vrstev. Je nařasená, aby se lépe přizpůsobila obličeji a zachytila nečistoty. Tato rouška bývala typická především u zdravotníků na operačních sálech a všude tam, kde bylo potřeba udržet prostředí bez mikrobů, které se nachází v kapénkách úst a nosu každého z nás. Brání a chrání ostatní osoby, proti přenosu mikrobů "zevnitř ven". Je jednorázová a po několikahodinovém nošení je nutné ji vyměnit za novou. Doba nošení je výrazně ovlivněna dalšími faktory, jako je zvlhnutí dechem, slinami či potem. 

Nano rouška

Tato rouška obsahuje tzv. nanovlákno. Jedná se o velmi tenké vlákno, které lze vyrobit z přírodních i syntetických materiálů. Používá se nejen k výrobě roušek a respirátorů, ale i dalších filtrů (například vodních nebo ve vzduchotechnice), lůžkovin pro alergiky a jinde v medicíně. Roušky s nanovlákny vytvářejí mechanickou membránu, zadržují i ty nejmenší částice a zároveň se v nich dobře dýchá. Chrání nejen okolí před šířením kapének, ale také svého nositele, protože má hustě protkaná vlákna. Roušky proti koronaviru mají účinnost záchytu 84% - 99%, dle různých vláken a výrobců. Nanovlákenná rouška proti virům FFP3 se z technického hlediska považuje spíše za respirátor. Je vhodná pro alergiky a osoby trpící onemocněním dýchacích cesty. 

Roušky s obsahem stříbra

Na trhu jsou k dostání i roušky s obsahem stříbra. Roušky s aktivním stříbrem, tzv. koloidním stříbrem, by měly napomáhat k lepším antibakteriálním vlastnostem roušek. 

Respirátory

Jedná se o respirační polomasky, které zakrývají nos a ústa, doléhají těsně na obličej a při jejich správném nasazení nedochází k vdechování nefiltrovaného vzduchu. Respirátor chrání před průnikem mikroorganismů, jemného prachu, tuhých a kapalných toxických částic - tedy kapének z úst či nosu.

Respirátory jsou převážně ochranné pomůcky horních dýchacích cest určené k jednomu použití. Pokud ale sáhnete po respirátoru s obsahem nanovláken se stříbrem, lze je používat opakovaně. Tuto informaci najdete vždy na obalu produktu.

Jaké rozlišujeme třídy respirátorů

Dle třídy účinnosti respirátory dělíme na:

  • FFP1, je určen k zachytávání prachových částic, ale před mikroorganismy váš neochrání. Proto se spíše hodí ve stavebnictví či potravinářství.
  • FFP2 (mimo EU může mít označení i KN95 nebo N95), chrání před jemnějším prachem, pylem, kouřem, při práci s pesticidy, barvami atd. Účinnost filtrace je 95 %. Spolehlivě zachytí viry a bakterie do velikosti 0,6 mikrometrů. Proto je vhodné nosit ho jako ochranu pro snížení rizika nákazy koronavirem.
  • FFP3 (mimo EU může mít označení i N99 nebo N100), poskytuje nejúčinnější míru ochrany, zachytí více než 99 % částic z vnějšího okolí, řadu virů, bakterií, a to včetně SARS-CoV-2 (COVID-19), azbestová vlákna a toxické látky. 

Jak poznám kvalitní respirátor?

Respirátory, které se smí prodávat na českém trhu, musí mít tzv. evropskou certifikaci a musí splňovat normu EN 149. Ta znamená, že respirátor prošel řadou testů. Pokud si pořídíte respirátor bez tohoto certifikátu, máte větší pravděpodobnost, že virus respirátorem pronikne, i když ho máte dobře nasazený. Garanci stoprocentní ochrany neposkytují žádné respirátory.

Pokud normu splní, pak může být označen jako respirátor FFP2 (cca 95 procentní záchyt částic) nebo FFP3 (cca 99 procentní záchyt částic). Ani v tomto případě ale ještě nemusíte mít vyhráno. Měli byste si dát pozor i na další drobné a na první pohled nenápadné detaily.

  •  označení CE, u kterého musí být uvedeno čtyřmístné identifikační číslo notifikované osoby (certifikační autorita pro respirátory uvedená v evropské databázi NANDO)
  •  informace pro uživatele v českém jazyce
  •  třída ochrany (FFP1, FFP2 nebo FFP3)
  •  evropská norma EN 149 nařízení (EU) 2016/425

Kde respirátor koupit?

Kvalitní respirátor s evropskou certifikací a všemi náležitostmi by měl zákazník sehnat v první řadě v lékárně, ale i tam je nutné si kvalitu ohlídat. Nákup je možný také přímo u výrobců, často je ale nutné koupit větší množství kusů.

Aby vás respirátor co nejlépe ochránil, dodržujte následující zásady:

  • Při nasazování ochranných pomůcek, mějte vždy čisté ruce.
  • Nosní svorku vytvarujte tak, aby respirátor přiléhal až ke kůži.
  • Po nasazení se respirátoru nedotýkejte.
  • Snažte se použité pomůcky dotýkat co nejméně. Ideálně je sundávejte chytem za gumičky.
  • Respirátor na jednorázové použití vložte do sáčku a zlikvidujte do komunálního odpadu.
  • Po jakékoli manipulaci s respirátorem si umyjte ruce teplou vodou, mýdlem a použijte dezinfekční prostředek.
  • A malá rada i pro pány: Kvůli lepšímu těsnění doporučujeme oholit vousy :-)

Nevýhody nošení respirátorů

  • Dávejte si pozor na respirátory s výdechovým ventilem. Ty chrání pouze nositele, nikoli okolí. Vydechovaný vzduch putuje přes výdechový ventil, který umožňuje lepší dýchání, ale nijak nefiltruje vydechovaný vzduch.
  • Dlouhé nošení respirátorů může způsobit otlaky, a proto je vhodné (pokud je to možné) si ho po několika hodinách sundat a ulevit zatěžovaným partiím obličeje.
  • Těsnost a nepropustnost materiálu může způsobit podráždění citlivější pleti, proto je vhodné pleť každý den ošetřovat vhodně zvolenou dermokosmetikou, a čistícími toniky.
  • Při dlouhém nošení můžete pocítit i pocit zastřeného hlasu nebo tzv. "knedlíku v krku", to je způsobeno neustálým vdechováním stejného vzduchu. Pokud můžete, choďte pravidelně do přírody a dýchejte čerstvý vzduch. Budete tak předcházet onemocnění a infekcím horních dýchacích cest. Rovněž je vhodné zvolit i pravidelnější péči o dutinu ústní - používejte častěji ústní vody, které neutralizují prostředí a ničí bakterie v ústech. 

Životnost respirátoru

Pořizovací cena respirátoru je oproti jednorázové roušce o něco vyšší. Proto také většinu zákazníků zajímá, jak dlouho vydrží respirátor chránit nositele před virem. U každého modelu respirátoru to může být jinak, proto sledujte označení písmeny R, NR a D.

  • Respirátory s R - můžete použít opakovaně.
  • Respirátory s NR - jsou pouze jednorázové použití. Ochranu poskytují nanejvýš 24 hodin.
  • Respirátory s D - respirátory splňují požadavky na odolnost vůči zanášení výdechového ventilu.

Zdroj: www.lekarna.cz


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Otužování zlepší dětem imunitu

Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování.

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce