Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.
Okamžitě po operaci kýly vás odvezou na pooperační pokoj, kde vám po několik hodin budou prostřednictvím infuze nitrožilně podávány léky proti bolesti a jiné tekutiny. Ve většině případů jsou pacienti schopni vrátit se po operaci rychle domů. Než vás z nemocnice pustí domů, zřejmě po vás budou chtít, abyste ukázali, že jste bez vážnějších problémů schopni jíst, pít a chodit.
Lékař vám také možná předepíše léky proti bolesti, které si budete moci vzít s sebou domů pro případ, že byste v místě operačního řezu měli nějaké bolesti. Operační řez samotný bude překryt obvazem nebo kožním lepidlem DERMABOND®.
Doporučuje se, aby si pacienti zařídili, aby s nimi alespoň prvních pár dní zůstal někdo doma. Než odejdetez nemocnice, zjistěte si také následující:
- Požádejte o telefonní číslo, na které budete moci zavolat v případě, že by se u vás vyskytly nějaké problémy.
- Zjistěte si, jak si můžete domluvit kontrolní návštěvu u lékaře, na které lékař zkontroluje, jak se rána hojí.
- Pokud je operační řez zakryt obvazem, zeptejte se lékaře nebo sestry, po jaké době smíte obvaz odstranit.
Pacientům po operaci kýly se obecně nedoporučuje po dobu 48 hodin od zákroku řídit motorová vozidla, protože v těle pacienta se stále ještě mohou vyskytovat zbytky přípravku použitého při anestezii. Při řízení by také mohlo dojít k namáhání pooperační rány – lékař vám proto může doporučit, abyste po operaci nějakou dobu neřídili. Pokud berete léky proti bolesti, možná také nebudete smět řídit nebo obsluhovat stroje. Pokud si nejste jisti, co smíte a nesmíte dělat, zeptejte se svého lékaře.
Během několika prvních dnů můžete v okolí rány zpozorovat opuchnutí a změnu barvy. Jedná se o běžný jev. Zcela normální také je, když je okolí rány pohmožděné, citlivé, nebo naopak necitlivé. Při koupání a sprchování dávejte pozor, aby se rána nenamočila. Dále je také důležité zabránit vzniku zácpy, při níž by mohlo dojít k namáhání operovaného místa. Obzvlášť obezřetný je třeba být v případě, že berete léky proti bolesti, protože tyto léky mohou někdy vyvolávat zácpu. Proti zácpě pomáhá jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny a pít velké množství tekutin, především vody a ovocných šťáv.
Kdy je třeba přivolat lékaře
Pokud se u vás po návratu z nemocnice vyskytnou některé z níže uvedených obtíží, volejte svého lékaře:
- horečka
- nadměrné otoky
- potíže při močení
- zčervenání
- krvácení
- stupňující se bolest