Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?
První dny po operaci budete v péči lékařů
Prvních několik dní (při vážnějších poraněních i několik týdnů) zůstanete po operaci na lůžku v nemocnici. Zde se za vás o všechno postará personál. Bude kontrolovat hojení ran, ustupování otoků. V případě velkých bolestí dostanete léky na její utlumení. Přestože ale budete mít k dispozici servis týmu lékařů a sester, nepůjde o nic příjemného. První dny po operaci totiž patří k něm nejméně příjemným. Nemáte přitom moc možností, jak tuto fázi hojení ovlivnit.
Starat se tak o sebe musíte především po psychické stránce, kterou naopak ovlivnit můžete. Musíte vidět světlo na konci tunelu. I přes týdny či měsíce trvající rekonvalescenci je pravděpodobné, že budete opět moci bez omezení chodit či dokonce sportovat. Sbírejte tedy fyzické a psychické síly na fáze, které budou následovat a během kterých již můžete vše zásadně ovlivnit.
Odeznění otoků je prvním vítězstvím
Po operaci kolene jsou běžnou součástí prvních pooperačních dnů oteklé nohy. V závislosti na tom, co se operovalo, budou otoky přítomné několik málo dnů až mnoho týdnů. Zatímco v prvních dnech, jak již bylo zmíněno, nemáte hojení ve svých rukách, později už můžete ústup otoků urychlit. Po přesunu z nemocnice domů můžete zkusit bolavé místo ledovat, pakliže vám to doktor dovolil. Ledování může pomoci od akutní bolesti a napomůže i ústupu otoků.
Kromě toho pomohou různé hojivé masti. Speciální péči věnujte stehům. Místo by nemělo být příliš suché, ale ani „zapařené“. Správná vlhkost kůže v daném místě pomůže dobu hojení zkrátit, také výsledná jizva bude méně výrazná.
Tělo potřebuje spoustu živin
O tom, že operace je pro tělo obrovským zásahem, asi není potřeba dlouze mluvit. Aby tedy došlo k dokonalému zahojení rány, je nutné tělu mimo jiné poskytnout dostatek živin. Těch se totiž během regenerace spotřebuje obrovské množství. „Těžkou“ práci odvedou bílkoviny, nezbytné jsou ale i vitaminy, minerály a dostatek tekutin.
Z hlediska tekutin preferujte čistou vodu, u bílkovin je dobré kombinovat různé zdroje – jak rostlinné, tak živočišné. Chybu tedy neuděláte například luštěninami, z masa dávejte přednost dietním variantám jako jsou kuřecí, ryby a mořské plody, v menším množství ale můžete zařadit i hovězí a vepřové. Preferujte pečení, vaření a dušení. Úprava smažením naopak není nejlepší volbou.
Do jídelníčků byste ale měli zařadit i další potraviny, které patří do zdravého jídelníčků – dostatek zeleniny a ovoce, ořechů apod. Jako doplněk stravy můžete přidat i kolagen nebo multivitaminy a multiminerály.