Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana
Moře i rybníky…
Vodní řasy obsahují velké množství rostlinných bílkovin a proto jsou vyhledávány vegetariány i příznivci zdravé výživy. Obsah dalších látek závisí především na prostředí, ve kterém řasa žije. Kelpa je hnědá mořský chaluha a kromě bílkovin je cenným zdrojem jódu. Sladkovodní zelená spirulina je jednobuněčná modrozelená sladkovodní řasa připomínající bakterii. Je mimořádně bohatá na chlorofyl. Obě byly používány již v čínském lékařství k léčení nejrůznějších neduhů.
Proč pojídat chaluhy?
Mořská řasa je zdrojem jódu a proto se používá při snížené funkci snížené žlázy, pokud není jód doplňován jinak, například jodisovanou solí.
Spirulina je nejlepším zdrojem chlorofylu, který je důležitý při nejrůznějších metabolických procesech našeho organizmu. Obsahuje řadu látek jako beta-karoteny, vitaminy B1, B2, B6, B12, kyselinu pantotenovou, fosfor, sodík, hořčík, železo, draslík, zinek, mangan v aktivní formě a aminokyseliny. Chlorofylu je v řase 10krát víc než v běžné zelenině.Jsou nějaká rizika?
Při podpůrné léčbě při snížené funkci štítné žlázy se nejprve poraďte s lékařem, který určí vhodnou dávku Kelpu. Přípravek by se měl používat po jídle, aby se snížila možnost vzniku žaludečních obtíží. Pro vysoký obsah jódu není řasa vhodná pro těhotné ženy a při kojení. Spirulina je bezpečná a lze ji užívat bez omezení podle doporučení výrobce. Pokud chcete používat spirulinu k ovlivnění zápachu z úst, je třeba tabletu rozžvýkat, případně vysypat obsah několika tobolek do sklenice vlažné vody, ústa vypláchnout a pak polknout.
Kdy mám řasy užívat?
Kelp je vhodný při snížené funkci štítné žlázy. U někoho však může způsobovat průjem nebo nevolnost. Spirulina má velmi širokou oblast použití. Je vhodná k odstranění velmi nepříjemného problému – zápachu z úst, protože má protibakteriální účinky . Proto bývá součástí některých osvěžovačů dechu. Je třeba ale vyloučit zánětlivá onemocnění dutiny ústní nebo chronický zánět nosohltanu.
Tyto řasy se používají i jako součást makrobiotické diety a vegetariánské stravy.
Z dalších účinků je popisován příznivý vliv na kloubní potíže, játra, posílení energie a celkové vitality organismu, na prevenci srdečních onemocnění a rakoviny, na ochranu buněk proti rtg záření a těžkými kovy. Účastní se udržování hladiny krevního cukru, zlepšuje krevní oběh, snižuje pocity deprese. Podílí se na regulaci hladiny cholesterolu, působí stimulačně na růst nových tkání a napomáhá tak hojení ran. Proto se používá i lokálně. Uvádí se i podpůrný účinek při redukci váhy. Ten se ale uplatňuje tehdy, jestliže je váhový přírůstek způsoben špatnou funkcí štítné žlázy, kromě toho Spirulina snižuje chuť k jídlu.
Přidat nový komentář