Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.
Pojem rakovina hlavy a krku zahrnuje nádorové postižení rtů, dutiny ústní, hrtanu, hltanu, slinných žláz, nosohltanu a dutiny nosní.
„Většině nádorů hlavy a krku lze předcházet, v první řadě omezením kouření. V zemích s úspěšnými protitabákovými opatřeními, jako je výrazné zdanění tabákových výrobků a absolutní zákaz kouření ve veřejném prostoru, dochází k výraznému poklesu výskytu onkologických onemocnění, zejména rakoviny plic a také rakoviny hlavy a krku,“ říká prof. Jan Klozar z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku z FN Motol.
Čtěte také: Kouření je příčinou mnoha závažných nemocí, přestaňte s ním
Asi 70 % nádorů ústní části hltanu (orofaryngu) je způsobeno infekcí HPV
V ČR došlo v poslední sledované dekádě k jejich suverénně nejvýraznějšímu nárůstu – počet nově diagnostikovaných karcinomů orofaryngu se téměř zdvojnásobil!*) Infekce virem HPV se často spojuje s rizikovým sexuálním chováním (orální sex) a obecně s postupným uvolňováním sexuálních tabu v několika posledních dekádách. Účinnou prevenci představuje očkování, a to nejen dívek v souvislosti s karcinomem děložního hrdla, ale také chlapců.
„Vzhledem k dosavadnímu vývoji výskytu nádorů bude již v dohledné době rakovina hlavy a krku způsobená virem HPV větší problém než karcinom děložního hrdla. Ostatně i z pohledu tohoto karcinomu je výhodné proočkovat obě pohlaví,“ vysvětluje prof. Klozar. V některých zemích, například v Austrálii, se již přistoupilo k plošnému očkování nejen děvčat, ale také chlapců – ty lze u nás také očkovat, ovšem bez úhrady z veřejného zdravotního pojištění.
Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?
Včasná návštěva lékaře může výrazně zlepšit šance pacientů na přežití
Bolestivý jazyk, nehojící se vřed v ústech, červené či bílé skvrny v ústech, dlouhotrvající chrapot, bolest v krku, bolest či potíže při polykání, bulka na krku, jednostranná nosní neprůchodnost, krvácivý výtok z nosu – pokud některý z těchto příznaků trvá více než tři týdny, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.
„Rakovina hlavy a krku je často diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, protože pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Přitom pokročilost nádoru je nejvýznamnějším negativním prognostickým faktorem. V České republice se bohužel nedaří tento trend nijak obracet a zastoupení nejzávažnějšího stádia stále prudce roste,“ podotýká MUDr. Břetislav Gál, PhD., přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ve FN u sv. Anny v Brně a doporučuje: „zejména včasná návštěva lékaře, stanovení správné diagnózy a brzké doporučení ke specialistovi může výrazně zlepšit šance pacientů na přežití.“
Příznaky zhoubných nádorů hlavy a krku
- ztížené dýchání nosem („ucpaný nos“), pocity nedostatku dechu
- změna hlasu, chrapot
- bolest při polykání, pocit váznutí sousta, pocity cizího tělesa v krku
- zápach z úst, uvolňování zubů
- krvavá sekrece z nosu a úst
- nehojící se boláky na rtech a v ústech v oblasti jazyka, dásní a vnitřní strany tváří
- špičkou jazyka lze někdy v dutině ústní zjistit „bulku“
- zvětšení mízních uzlin na krku (hmatná tuhá „bulka“ na krku)
- vyklenutí na tváři, bolest v oblasti ucha, vyklenutí v oblasti oka
- nevysvětlitelný váhový úbytek
Tyto všechny potíže mohou, ale nemusí, signalizovat přítomnost nádorového onemocnění. Každopádně je nutné při těchto příznacích vyšetření lékařem.
Pozitivní myšlení mi pomohlo vypořádat se s diagnózou rakoviny
Zkušenosti s tímto hrozivým typem onemocnění má i bývalý dětský herec Štěpán Kment. Ten si před necelými třemi roky objevil na krku bulku a s návštěvou lékaře naštěstí neotálel. Vyšetření ukázalo, že jde o zhoubný nádor.
„Bylo mi 45 let, ale svět se mi nezhroutil, místo sebelítosti jsem se snažil udržet si kladný přístup k životu. Když jsem se dozvěděl, že jsem pacient s rakovinou hlavy a krku, můj život se nijak zásadně nezměnil. Co se změnilo, byly jednotlivé dny a jejich náplň – řídil jsem se radami lékařů, víc jsem se soustředil na osobní disciplínu a pozitivní myšlení, které jsem vždycky měl a stále mám. To mi pomohlo vypořádat se s diagnózou rakoviny,“ svěřuje se nyní již uzdravený Štěpán Kment.
*) Reference: Mužík J. a kol.: Aktuální stav a trendy epidemiologie zhoubných nádorů hlavy a krku v České republice, Institut biostatistiky a analýz, Brno, 2014
Zdroj: www.rakovinahlavyakrku.cz