MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Projevy nádorového onemocnění vaječníků přicházejí často pozdě, proto je také nemoc odhalena u řady žen až ve stadiu, kdy už je těžké ji léčit. Nemocné mívají pocit nepohody v břiše, jsou unavené, mají pocit plnosti, někdy se jim zvětšuje objem břicha. To způsobuje rostoucí nádor či tekutina z nádoru v dutině břišní. Nádor se také může projevit až vzdálenými ložisky metastázami v jiných orgánech, například dušností při postižení plic.
Existují ale některé varovné příznaky, na které by si ženy měly dávat pozor.
Potíže se zažíváním
Jedním z častých varovných signálů karcinomu vaječníků jsou potíže se zažíváním. Trápí vás zácpa, průjem, nadýmání, tlaky v břiše, ale také pálení žáhy? Jestliže jste nikdy těmito obtížemi netrpěla a delší dobu u vás přetrvávají, je dobré to oznámit lékaři, aby vám udělal celkové vyšetření a případně vyloučil i obávanou rakovinu.
Čtěte také: Děložní myom je často mylně spojován s rakovinou
Bolesti břicha
Bolesti břicha sice mohou znamenat cokoli, ale pokud vás trápí delší dobu, a to zejména v oblasti podbřišku, může jít právě o jeden z varovných signálů karcinomu vaječníků. Při tomto druhu rakoviny mohou vyrůst poměrně velké nádory, které navíc způsobí vznik tekutiny v dutině břišní, což může vést k poměrně dramatickému zvětšení břicha. Pokud vám tedy naroste břicho, ale jiné části těla naopak ztrácí tuk i svalovou hmotu, měli byste raději zamířit k lékaři.
Také bolesti v dolní části zad, zejména pokud vyzařují do pánevní oblasti, mohou být příznakem karcinomu vaječníků.
Čtěte také: Kdy se výtok stává zdravotním problémem?
Časté močení
Cítíte naléhavou potřebu močení a chodíte častěji na záchod? Může se jednat o příznak slabých svalů pánevního dna nebo infekce močových cest. Ale častější močení bývá příznakem nádoru ovarií. Jestliže tedy nejste zrovna nastydlá a objevily se u vás i další uvedené příznaky, nechte se raději vyšetřit. Čím dříve totiž lékaři rakovinu odhalí, tím větší je šance na úspěšnost léčby.
Menstruační poruchy
Samotné menstruační poruchy nemusí ukazovat na rakovinu vaječníků. Změny v menstruačním cyklu totiž mohou mít celou řadu příčin. A to od hormonální nerovnováhy, zánětů až po polypy. Pokud se u vás ovšem objevily navíc i další varovné signály, pak je rozhodně vhodné navštívit svého gynekologa. Ten by měl kromě běžné gynekologické prohlídky vyšetřit také vaječníky ultrazvukem.
Bolest při pohlavním styku
Bolestivý pohlavní styk také může mít souvislost s rakovinou vaječníků. I tento intimní problém může mít celou řadu příčin, pozor byste si však měly dát, pokud se pro vás stane sex bolestivým bez zjevné příčiny a tento stav přetrvává déle než dva týdny.
Čtěte také: Vaginální suchost – intimní problém o kterém ženy nemluví
Únava
Cítíte se stále příliš unavená a bez energie? Může jít o signál, že ve vašem těle není vše v pořádku.
Nechutenství
Stejně jako u dalších druhů rakoviny i u nádoru vaječníků je ztráta chuti k jídlu jedním z příznaků onemocnění. Můžete mít neustále pocit, že jste sytá, a to i v případě, že téměř nejíte. Důvodem je přítomnost vody v těle, která způsobuje nadmutí břicha a utlačování zažívacího ústrojí. Sledujte také jakoukoli nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti. Ženy jsou obvykle šťastné, když zhubnou pár kilo, ale není to vždy dobré znamení.
To neznamená, že musíte mít všechny výše uvedené příznaky. Někdy může stačit jeden, aby signalizoval, že se něco děje. Pokud příznaky přetrvávají po dobu dvou týdnů nebo déle, možná je na čase navštívit lékaře.