Rakovina prsu u mužů představuje přibližně 1 procento ze všech mužských nádorových onemocnění. Počet nemocných ale stoupá. Ohroženi jsou nejčastěji muži ve věku 60 až 70 let.
Mezi rizikové faktory nádorového bujení prsu u mužů patří:
- Radioterapie při léčbě jiných nádorových onemocnění v oblasti hrudníku
- Cirhóza jater
- Vysoké hladiny estrogenu v krvi
- Genové mutace a výskyt rakoviny prsu v rodině
Genetické predispozice
Stejně jako u žen způsobuje toto onemocnění více faktorů, zásadní roli zde ale hrají faktory genetické. Přibližně 15 až 20 procent mužů s rakovinou prsu má pozitivní rodinnou anamnézu. Podobně jako u žen, existují i u mužů dědičné formy rakoviny prsu spojené s mutacemi v genech, přičemž se tyto mutace nachází téměř u poloviny testovaných mužů. Průkaz dědičné formy má velký význam jak pro pacienta (je zde zvýšené riziko vzniku druhostranného nádoru prsu, nádorů prostaty, tlustého střeva, žaludku, slinivky břišní, žlučových cest, kožních nádorů), ale především v odhalení dědičné formy v rodině s možností testování u všech příbuzných, žen i mužů. Každý muž s diagnostikovanou rakovinou prsu by měl být proto podroben genetické konzultaci a testování zárodečných mutací.
Rakovinu prsu odhalují muži daleko později
Závažnou skutečností týkající se rakoviny mužské prsní žlázy je bohužel fakt, že nádor bývá často zjištěn až v pokročilém stadiu. V době stanovení diagnózy je průměrně u téměř poloviny pacientů konstatováno stadium pokročilého nádoru o velikosti přes 30 milimetrů a u více než poloviny pacientů jsou již přítomna vzdálená ložiska v lymfatických uzlinách spádového podpaží.
Důvodů je v tomto případě vždy několik. V první řadě u mužů neexistuje, na rozdíl od žen, mamografická prevence, takzvaný mammární screening, který by umožnil záchyt časných stádií nemoci. Výskyt je také natolik sporadický, že ani běžného lékaře mnohdy nenapadne, že by o ni šlo, i když má pacient klasické příznaky, tedy tuhou bulku pod bradavkou. Navíc, zatímco všeobecné povědomí o nádorovém onemocnění prsní žlázy u žen je poměrně široké, laická veřejnost mnohdy ani netuší, že by obdobným nádorovým onemocněním mohl onemocnět i muž, což v kombinaci s minimálními subjektivními potížemi přivádí pacienta k lékaři až v pokročilém stadiu nemoci.
Příznaky rakoviny prsu u mužů
Nejběžnější příznakem rakoviny prsu u muže je nález tuhé, nebolestivé, pod prsním dvorcem uložené bulky, přičemž častěji bývá postižena levá strana. Ve čtvrtině případů bývá přidruženým projevem také sekrece z bradavky či její deformace. Nádor prsní žlázy je u mužů hmatatelný velmi dobře, i když je nádor ještě velmi malý. Dokonce i v případě, že mají muži prsa nápadnější, až ženského typu. Jsou totiž výhradně tuková a prsní žláza je i v tom případě uložena hned pod bradavkou. Ne každý nález bulky ale musí být nutně rakovinou. Hlavně během dospívání se objevuje takzvaná gynekomastie, tedy zduření a bolestivost prsní žlázy. Je to důsledek hormonálních změn, které se kromě dospívání mohou objevit i po padesátce, kdy mají „navrch“ ženské hormony. V obou případech je to změna na obou prsních žlázách a časem se upraví. Nádor prsní žlázy je naopak tuhý, často nepohyblivý, někdy může působit jako by byl s bradavkou uvnitř srostlý. Zásadním poznávacím znamením je asymetrie – tedy to, že se nic podobného na druhé žláze nevyskytuje. Mužský karcinom může být při pohmatu bolestivý, zejména pokud už začal prorůstat do hrudníku.
Dalším příznakem může být vtažení bradavky nebo krvavý výtok.
Diagnostika nádoru prsu se u mužů
I muž musí před stanovením diagnózy jít na ultrazvuk, a pokud se podezření dále potvrdí, pak i na mamograf. Vyšetření je přitom stejné, jako u žen, které mají malá prsa, tedy jen jedna šikmá projekce, která na malou žlázu postačí. I následný postup je stejný jako u žen – následuje jehlová biopsie jen v místním umrtvení a ultrazvuková kontrola souvisejících lymfatických uzlin, která má prokázat, zda se nemoc nerozšířila.
Léčba rakoviny prsu u mužů
Aby bylo možné rakovinu prsu u mužů léčit se stejně dobrými výsledky jako u žen, je nezbytné, aby co nejméně mužských případů tohoto zhoubného onemocnění bylo zjištěno v místně pokročilém stádiu. V jejich případě se hraje hodně o čas, protože nádorová ložiska rostou rychle – asi jako u mladých žen. I když se rakovina prsu nevyskytuje u mužů často, je nutné na ni v klinické praxi vždy myslet, a to zejména u starších mužů s nálezem hmatné nebolestivé bulky pod bradavkou. Péči o pacienty je pak vhodné svěřit do rukou specializovaného pracoviště - akreditovaného mammocentra a komplexního onkologického centra.
Případná léčba se neliší od žen - operace, chemoterapie a ozařování. Samozřejmě v takovém pořadí a takovém výběru, aby odpovídala co nejlépe zjištěnému stavu nemoci.