Slyšel jsem o léku na prostatu, který se jmenuje curbisken blutepolls-dražé, ale nejsem schopný ho nikde sehnat, ani o něm najít jakékoliv informace. Stanislav
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ



Podmínkou vzniku karcinomu prostaty je přítomnost testosteronu, mužského pohlavního hormonu produkovaného Leydigovými buňkami varlete. Z toho tedy vyplývá, že karcinom prostaty může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonů, resp. testosteronu. Výskyt karcinomu prostaty má mnoho specifik – jedním z nich je, že s věkem stoupá. U mužů nad 60 let je uváděn nález ložisek karcinomu prostaty až v 80 % a u mužů osmdesátiletých dokonce v 95 %. To ale neznamená, že se mladším ročníkům tento typ rakoviny vyhýbá. Důležitou roli při vzniku onemocnění může hrát dědičnost. Pokud rakovinou prostaty trpí otec nebo bratr, riziko vzniku onemocnění se u mužů dvakrát zvyšuje.
Čtěte také: Rakovina prostaty: mýty a fakta o této nemoci
Jak rakovinu prostaty poznat?
V první fázi je rakovina prostaty asymptomatická, tedy bez příznaků, a je tak většinou odhalena zcela náhodou. Paradoxně uzdravení závisí na včasném odhalení a započetí správné léčby.
Nejčastějšími příznaky jsou problémy při močení, které lze ale jen obtížně odlišit od příznaků souvisejících s nezhoubným zvětšením prostaty. Mezi tyto známky patří časté močení v noci, přes den, nucení na močení, únik moči po vymočení, slabý proud, obtížné močení nebo pocit nedostatečně vyprázdněného močového měchýře. Krev ve spermatu nebo v moči může být jedním z prvních příznaků pokročilého karcinomu prostaty a urologické vyšetření je nezbytné.
Ostatní příznaky mohou být již známkou velmi pokročilého nebo metastatického nádoru, patří mezi ně trvalá bolest v bocích nebo zádech, hubnutí, bledost, celková slabost a výrazné otoky dolních končetin.
Vzhledem k tomu, že se věk mužů, kterým je zjištěna rakovina prostaty neustále snižuje, je klíčové nepodceňovat pravidelná preventivní vyšetření po padesátém roce života. Tato vyšetření jsou jedinou naší šancí, jak nádory prostaty objevovat v počátečních stádiích a tedy i předcházet rozvoji onemocnění.
Čtěte také: I zdánlivě zdravý člověk může mít rakovinu prostaty
Diagnostika onemocnění
K diagnostikování onemocnění dochází často náhodně na základě zvýšené hodnoty tzv. prostatického specifického antigenu (PSA), který je charakteristický pro karcinom prostaty. Jeho největší koncentrace je v semeni, při poškození struktury buněk a žlázek se ale PSA dostává do krve ve vyšší míře, čímž může upozornit na narušení procesu v prostatě. U zdravých nebo jinak nemocných lidí ho nenajdeme. Nález 10 mikrogramů PSA na litr obvykle znamená přítomnost nádoru.
Některé typy nádorů prostaty však vůbec nezvyšují hladinu PSA v krvi, a proto se přistupuje k vyšetření prostaty per rektum, tedy pohmatem. Jedná se o doplňkové vyšetření, které je nepříjemné, ale není bolestivé a pro ucelenou diagnostiku je nezbytné.Pokud je při tomto vyšetření podezření na karcinom prostaty, jedná se o jasnou indikaci pro biopsii, bez ohledu na hladinu PSA v krvi.
Čtěte také: První návštěva u urologa? Po 40. roce věku, i když nepociťujete potíže.
Rakovina prostaty a její léčba
Způsob léčby záleží na tom, v jaké fázi se nádor nachází. Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu, lze jej léčit lokálně, například chirurgickým zákrokem. V takovém případě se odoperuje celá prostata a pacient má naději na celkové vyléčení. V případě metastází do dalších orgánů je nutné léčit celý organismus.
Zdroj: zdravi.euro.cz