Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Na rozdíl od jiných druhů rakoviny je léčba zhoubného nádoru ledvin pomocí chemoterapie a ozařování neúčinná.
Základní metodou léčby je tedy léčba operační.
„Operace nádoru ledvin probíhá dvěma způsoby. Buď pacient podstoupí resekci ledviny, při níž odstraňujeme pouze nádor a zbytek ledviny zachováme. Ta pak nadále plní svou funkci. Někdy ale musíme přistoupit k tzv. radikální nefrektomii, při které odstraníme celou ledvinu s nádorem,“ popisuje MUDr. Ivan Trávníček z Urologické kliniky FN Plzeň.
Výběr zákroku závisí na poloze a velikosti nádoru, tedy pokročilosti onemocnění.
Resekce ledviny znamená možnost zachovat při operaci nádoru ledvinu v těle
Resekci ledvin je možné provést otevřeně nebo laparoskopicky. Laparoskopie se stává od 21. století nedílnou součástí urologie.
Postupné zdokonalování této operační techniky umožňuje ošetřit touto metodou větší procento zhoubných nádorů ledvin a zlepšují se i operační výsledky.
„V poslední době se rozvíjí také roboticky asistované laparoskopické operace, ty představují nejmodernější a nejpřesnější způsob odstranění zhoubného nádoru minimálně invazivní cestou,“ uvádí MUDr. Ivan Trávníček.
čtěte také: Fakta o pitném režimu a prevenci rakoviny ledvin
Pokud není možné nádor odstranit resekcí, kvůli jeho rozsahu nebo umístění, musí urologové přikročit k radikální nefrektomii. Při té pacientovi odstraní celou ledvinu spolu s okolní tukovou tkání. Je-li onemocnění pokročilejší, nádor může prorůstat do ledvinných cév a zakládá metastatická ložiska v mízních uzlinách nebo dalších orgánech.
„Jsou-li vzdálená ložiska nádoru chirurgicky přístupná a celkový stav pacienta to dovolí, je ideální je také operativně odstranit. Chemoterapie a ozařování při léčbě nádoru ledvin totiž neúčinkují,“ vysvětluje MUDr. Ivan Trávníček z Urologické kliniky FN Plzeň.
Pokud se při operaci podaří kompletně odstranit celý nádor, pak se pacient pouze sleduje při ambulantních kontrolách. V případě, že není kompletní odstranění všech nádorových ložisek možné, mohou urologové pacientovi začít podávat biologickou léčbu. Ta může vést ke zpomalení růstu nádoru, a prodloužit tím pacientovi život.
Čtěte také: Nádory ledvin - příčina vzniku není zcela známá
Léčba malých nádorů u rizikových pacientů
Nádory menší než 4 cm mohou urologové léčit pomocí radiofrekvenční ablace. Jedná se o miniinvazivní výkon, při kterém pacientovi v narkóze přes kůži a pod kontrolou CT zavedou jehlovou elektrodu přímo k nádorovému ložisku ledviny. Nádorové buňky se pak ničí za pomoci vysokofrekvenčních vln. Může se ale stát, že nedojde ke zničení všech buněk a zákrok se musí opakovat, proto urologové tuto metodu volí u pacientů, pro něž by operace představovala vysoké riziko.
Více informací na www.cus.cz.