Je mikroskopické vyšetření malého kousku tkáně, který byl předem odebrán z Vašeho těla. Vzorek se odebírá z nemocného orgánu.
Celosvětově je rakovina děložního čípku 2. nejčastějším nádorovým onemocněním u dívek a žen. Každá 2. žena, u které je diagnostikována rakovina děložního čípku, na toto onemocnění umírá.
Až 80 % žen se během svého života nakazí některým typem HPV viru.
Přibližně 14 až 18 typů viru z celkového počtu 100 typů HPV může vyvolat rakovinu děložního čípku (tzv. vysoce rizikové typy).
Jako nejrizikovější typy HPV se ukázaly typy 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % předrakovinných poškození zevních pohlavních orgánů a pochvy a 70 % případů rakoviny děložního čípku.
Dívky a ženy se rizikovými HPV viry nejčastěji nakazí mezi 15. a 25. rokem života.
Před přenosem HPV virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom.
Přednádorová poškození děložního čípku – tzv. cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN) se dělí dle hloubky zasažení buněk děložní sliznice na 3 stupně. Z nejtěžšího stupně CIN 3 může během několika let vzniknout rakovina děložního čípku.
Některé přednádorové stavy se léčí pomocí ambulantních chirurgických zákroků, tzv. konizací děložního čípku, které obvykle pacientku vyléčí.
Proti HPV virům jsou dostupné 2 vakcíny.
Od května 2012 bylo plošné očkování adolescentek zavedeno v 19 z 29 zemí EU.
V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 500 žen, 1 000 dívek a žen každým rokem nově onemocní.
Každoročně se u nás provádí zhruba 12 tisíc konizací.
Skríninkový program s cílem odhalit předrakovinná poškození děložního čípku je ženám a dívkám od 15 let hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění 1x ročně.
Skríninku se v ČR účastní přibližně 50 % ženské populace.
Od dubna 2012 mají v České republice 13leté dívky hrazené očkování proti rakovině děložního čípku z prostředků zdravotního pojištění.
V České republice využívá hrazeného očkování proti rakovině děložního čípku přibližně 80 % 13letých dívek.
Přečtěte si také
Na trampolínce můžete bojovat s inkontinencí
Lékařské fórum: První antikoncepce v patnácti letech
Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.
Přidat nový komentář