Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.
Celosvětově je rakovina děložního čípku 2. nejčastějším nádorovým onemocněním u dívek a žen. Každá 2. žena, u které je diagnostikována rakovina děložního čípku, na toto onemocnění umírá.
Až 80 % žen se během svého života nakazí některým typem HPV viru.
Přibližně 14 až 18 typů viru z celkového počtu 100 typů HPV může vyvolat rakovinu děložního čípku (tzv. vysoce rizikové typy).
Jako nejrizikovější typy HPV se ukázaly typy 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % předrakovinných poškození zevních pohlavních orgánů a pochvy a 70 % případů rakoviny děložního čípku.
Dívky a ženy se rizikovými HPV viry nejčastěji nakazí mezi 15. a 25. rokem života.
Před přenosem HPV virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom.
Přednádorová poškození děložního čípku – tzv. cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN) se dělí dle hloubky zasažení buněk děložní sliznice na 3 stupně. Z nejtěžšího stupně CIN 3 může během několika let vzniknout rakovina děložního čípku.
Některé přednádorové stavy se léčí pomocí ambulantních chirurgických zákroků, tzv. konizací děložního čípku, které obvykle pacientku vyléčí.
Proti HPV virům jsou dostupné 2 vakcíny.
Od května 2012 bylo plošné očkování adolescentek zavedeno v 19 z 29 zemí EU.
V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 500 žen, 1 000 dívek a žen každým rokem nově onemocní.
Každoročně se u nás provádí zhruba 12 tisíc konizací.
Skríninkový program s cílem odhalit předrakovinná poškození děložního čípku je ženám a dívkám od 15 let hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění 1x ročně.
Skríninku se v ČR účastní přibližně 50 % ženské populace.
Od dubna 2012 mají v České republice 13leté dívky hrazené očkování proti rakovině děložního čípku z prostředků zdravotního pojištění.
V České republice využívá hrazeného očkování proti rakovině děložního čípku přibližně 80 % 13letých dívek.
Přečtěte si také
Na trampolínce můžete bojovat s inkontinencí
Lékařské fórum: První antikoncepce v patnácti letech
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář