Pojďme si představit obory, které spojují péči o duši i tělo. Můžeme jim také říkat alternativní.
Zachovejte klid
Pokud váš potomek přinese špatné vysvědčení zachovejte klid. Nenadávejte, nekřičte, rozhodně ho fyzicky netrestejte a ani mu nedávejte tresty, které mu školu ještě více znechutí (např. zákaz tábora, počítače či televize na celé prázdniny apod.). Všechny situace se dají řešit, avšak bez řevu, hádek, urážek a nechtěných emocí. Děti, na které rodiče kladou velké nároky, se mnohdy špatnou známkou samy velmi trápí, a tak není třeba je ještě víc zneklidnit. Přehnaně nekritizujte, naopak vyzdvihněte úspěchy a dobré známky, vždycky se totiž najde něco, za co je možné dítě pochválit. A pozitivní motivace je tou nejlepší, jakou svému dítěti můžete dát.
Nevyhrožujte
Výhružky nejsou dobrou cestou ke zlepšení známek, ani k bezproblémovému plnění úkolů. Výhružky totiž vyvolávají v dítěti strach. Málokdo podává ve strachu ty nejlepší výkony a buduje vlastní sebedůvěru. Nehledě na to, že strach je úzce spojen se stresem, který se vždy podepíše na zdraví vás i vašeho potomka.
Hledejte příčinu
Každá změna má důvod. Stalo se něco v rodině? Prožívá vaše dítě nešťastnou lásku? Je vše v pořádku s jeho přáteli? Příčin může být celá řada, v komunikaci se zaměřte na změnu a motivaci.
Pracujte průběžně a dítě podporujte
To, jaké přinese dítě vysvědčení, byste měli jako správní rodiče vědět už nějaký čas dopředu. Pokud sledujete jeho celoroční studium, nemělo by pro vás být vysvědčení překvapením. Pokud má tedy vaše ratolest známky, které nejsou zrovna výstavní, nebo dokonce propadlo, je s největší pravděpodobností vina i na vás, protože jste ho nedokázali dovést k lepším výsledkům. Hlídejte si proto prospěch dítěte pravidelně, v průběhu celého školního roku. Komunikujte spolu. Ptejte se: Jak ti můžu pomoct, aby ses zlepšil/a? Je něco, co pro tebe můžu udělat? Chtěl/a by ses o některých tématech více bavit? Když mu něco nejde, nabídněte mu pomoc, případně zajistěte doučování. Soustřeďte se na to, v čem vaše dítě vyniká nebo o co jeví skutečný zájem. Když mu něco nejde, nabídněte mu pomoc, případně zajistěte doučování.
Známky nejsou středem světa
Řada dětí je během školní docházky dlouhodobě vystavena nesmyslnému tlaku ambiciózních rodičů, kteří akceptují pouze výborné výsledky. Tento přístup ale pokládá za zcela nesmyslný.
Sliby se mají plnit
Slibujete celý rok dítěti, že když bude mít na vysvědčení samé jedničky, vyznamenání, nebo se vyhne trojce z fyziky, že mu koupíte nové kolo? Pokud dítě vaše požadavky splní, kupte mu ho. Není nic horšího, než když ten, kdo má jít příkladem, neplní své sliby.
Vysvědčení je třeba oslavit, ať už bude jakékoli
Samotný den, kdy dítě přijde domů s vysvědčením, zkuste pojmout slavnostně. U dětí na prvním stupni to platí dvojnásob. Každá rodina má jiné možnosti, jiné názory na to, jak poslední školní den prožívat. Nemusíte hned myslet na dárky. Malé děti mnohem více ocení čas, který s nimi strávíte. Může to být návštěva zoo, kino, někdo rád mlsá v cukrárně nebo si užije slavnostní večeři. Odměnou je ale také návštěva nákupního centra a zakoupení hračky nebo nového trička na prázdniny.
Učení o prázdninách
Psychologové se shodují na tom, že by si děti měly od školní výuky spíše odpočinout. Ale co v případě reparátu? Pokud je nutné zvládnout reparát, tak je vhodné ponechat první tři týdny až měsíc dovolenou a pak by mělo nastat učení. Rodiče by měli dítěti pomoci, aby se každý den alespoň dvě, tři hodiny skutečně učilo. Jinak jsou prázdniny určeny na odpočinek.
Pokud si nevíte rady, je možné se obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu nebo dětského psychologa. Pravděpodobně se zjistí příčina školní neúspěšnosti – může to být např. nedostatečná motivovanost, některá z poruch učení, ale třeba i to, že je dítě ve škole šikanováno.