Co za problémy stojí
Problémy s močovými cestami postihují ženy v každém věku a rády se stávají opakující se rutinou. Trápí nás celoročně, neboť souvisí s naším aktivním životním stylem. Pokud ale žena ví, po jaké pomoci sáhnout, z velkého problému se stane menší a o několik dní později po něm není ani památky.
Nejčastěji jsou potíže způsobeny střevními bakteriemi, které se v těle přirozeně vyskytují. Pokud se však dostanou do oblasti intimních partií, je to problém. Svou roli zde hraje řada různých faktorů a příčinu není vždy snadné odhalit, ať už jsou to nevhodné hygienické návyky, malý pitný režim, nedostatek hygieny při a po sexu, nebo oslabení organismu při nastydnutí, kterému tak často infekce neprávem přisuzujeme. Riziko se zvyšuje také v průběhu těhotenství a u diabetiků. A jak jinak, psychické naladění hluboko pod bodem mrazu našemu tělu v boji, ale ani v prevenci nijak nepomůže.
Čtěte také: Záněty močových cest - mezi riziková období patří začátek sexuálního života a menopauza
10 rad, jak se bránit infekci močových cest
1. Pít, pít, pít
Dostatečný příjem tekutin je základem zdraví, tím spíše by na něj měli dbát ti, kteří trpí problémy s močovými cestami opakovaně. Bakterie je potřeba z těla odplavit, jinak hrozí jejich přemnožení. Denně si dopřejte alespoň 2–2,5 litru tekutin.
2. Bavlněné spodní prádlo a žádná tanga
Bavlněné spodní prádlo je na rozdíl od většiny jiných typů prodyšné, čímž zamezíte pocení, které vznik infekcí podporuje. Tanga mohou navíc přenášet střevní bakterie z konečníku do pochvy, pozor na to!
Čtěte také: Akutní a chronické močové infekce
3. Vložky bez parfému
Parfémované vložky mohou podráždit intimní partie a zavdat důvod ke vzniku problémů. Podporujte přirozené prostředí svých intimních partií a vyhněte se jim i třeba parfémovanému toaletnímu papíru.
4. Po sexu čurat a do sprchy
Během sexuálního styku dochází velmi snadno k přenosu mnoha různých typů bakterií, které se mohou usadit v močové trubici. Z toho důvodu je pohlavní styk a okolnosti s ním spojené nejčastější příčinou infekce močových cest. Po sexu se jděte ideálně do několika málo minut vyprázdnit a osprchovat. Tento rituál se vám vyplatí před i po.
5. Správná péče o intimní partie
Pro péči o intimní partie se rozhodně klasické sprchové gely nehodí. Sáhněte po gelech přímo určených na intimní hygienu a pamatujte, že ani ta se nemá přehánět.
6. Směrem ven
Nejčastějším typem bakterie, která způsobuje infekce močových cest, je Escherichia coli. Není překvapením, že se nachází v nás samotných – ve střevní mikroflóře. K jejímu přenosu do pochvy nebo močové trubice může dojít i nesprávným způsobem otírání konečníku. Vždy směrem ven!
7. Žádné „to ještě vydržím“.
Neodkládejte chození na záchod. Vyprazdňování močového měchýře by mělo být pravidelné, aby bakterie neměly šanci na rozmnožení. Naopak častým močením napomáháte jejich vyplavování.
8. Reagujte už na první příznaky
Pocítíte-li první příznaky infekce močových cest (pálení, řezání při močení, bolest v podbřišku, ...), neotálejte a zahajte léčbu, její zanedbání a případný postup onemocnění může vést až k zánětu ledvin. Mimo lékařem předepsanou léčbu jsou na trhu také přípravky z přírodních látek. Doporučujeme zvýšení příjmu dalších vitamínů a minerálů.
Podívejte se na nabídku internetové Lékárny.cz.
9. Dopřejte si brusinky
Brusinky prokazatelně pomáhají v boji proti infekci močových cest. Zabraňují totiž bakteriím v uchycení ke sliznici. Rovněž obsahují organické kyseliny, které pozitivně ovlivňují kyselost močových cest, čímž znesnadňují rozmnožování bakterií.
10. Ledviny v teple
I prochladnutí způsobuje nepříjemné problémy, které, ačkoliv nejsou bakteriální, pálí a řežou stejným způsobem. Udržujte je v teple a vyhněte se další dávce antibiotik či chemoterapeutik, které vašemu organismu na dobré kondici nepřidají.