Dobrý den,vážený pane doktore, velice Vás prosím o radu,jakým způsobem máme postupovat ,ohledně přeložení maminky z Vinohradské nemocnice do IKEMu.Maminka byla převezena do nemocnice rychlou záchrannou službou po pádu na ulici,když šla na nákup a na přechodu měla náhlou závrať. Pádem na vozovku si způsobila otřes mozku,který následně zapříčinil přechodný šokový stav.V nemocnici,zkonstatovali a přehodnotili zdravotní stav na psychózu,což,ale celá rodina zcela zásadně odmítá,jelikož se nikdy předtím poruchy psychického rázu u maminky neprojevily,Vždy měla naprosto zdravý úsudek a živý zájem o veškeré dění,včetně politického.Z tohoto důvodu,přisuzujeme toto přechodné zmatené chování,přímé souvislosti s úderem do hlavy.Po různých vyšetření které v nemocnici absolvovala,bylo shledáno,že má u srdce vlající útvar velikosti 15 mm,zřejmě tromb,který byl následně rozpouštěný injekční aplikací do dutiny břišní,kde po upravení zdravotního stavu,měl být u maminky provedený zákrok s vložením stentu.Těsně před tímto již naplánovaným výkonem ,bohužel došlo u maminky v nemocnici k pádu z lůžka s následným zhmožděním hlavy,kde byl na CT zjištěn hematom v mozku s následnou amnézií a krátkodobým bezvědomím.Nemocnice náhle přehodnotila stanovisko k zákroku a vyjádřila negativní postoj k plánovanému zavedení stentu,a to bez dalších alternativních postupů.Vyjádření a postoj nemocnice je jednoznačný a navrhuje pouze jediné schůdné řešení a tím je ukončení hospitalizace,přestože maminka není v dobré kondici,či spíše je ve velice špatném zdravotním stavu.Nemocnice nenavrhla vůbec žádné jiné alternativní řešení ,pouze konstatování,že maminka v domácí péči potřebuje nezbytný 24 hodinový dohled.Z celé této neštastné anabáze vychází jediné možné vysvětlení a tím je důvodné podezření na zanedbanou péči a nedostatečnou kontrolu pacientů,čímž je maminka přímým důkazem,jelikož v důsledku pádu se jí zásadně zhoršil zdravotní stav a přestože zdravotní personál nemocnice byl jednoznačně upozorněn,na nepříznvý stav maminky,která trpí závratí a je zesláblá z nedostatečného příjmu potravy z důvodu nechutenství a i přes toto upozornění,došlo k pádu z lůžka jehož důsledky jsou pro starého člověka fatální!!! Závěrem : před 14 dny,byla maminka naprosto reálně myslící a soběstačná žena a po dvoutýdenní "péči"ve Vinohradské nemocnici,nám maminku po hopitalizaci vrací domů v kritickém zdravotním stavu na dožití a s těžkou demencí??!Prvotní vyšetření mozku na CT, vyloučilo jakkékoliv změny a jednoznačně mozkovou příhodu vyloučilo.V současné době má maminka po pádu z nemocničního lůžka hematom na mozku a amnézii.. !!! Velice Vám děkuji za případnou radu S pozdravem Richterová
Každý pacient má právo zvolit si zdravotnické zařízení, kde bude hospitalizován. Kromě situace, když ho do nemocnice doveze záchranná služba – to je pak volba na ní. Než tedy někam nastoupíte, zjistěte si podrobnosti. Prvořadé je samozřejmě to, aby vám mohla poskytnout ten výkon či vyšetření, které potřebujete. Zajímejte se o kvalitu poskytované zdravotní péče, počty provedených zdravotních výkonů, názory ostatních pacientů. I když je příjemné, že to za vámi mají příbuzní kousek, neměla by naopak hrát až takovou roli vzdálenost od místa bydliště.
Podle čeho vybírat
Váš praktický lékař vám jistě doporučí nemocnici, s níž má dobré zkušenosti. Dobrý zdroj informací přináší internet, podívejte se, má-li vámi zvolené zařízení internetové stránky a co na nich prezentuje. Je-li nemocnice kvalitní, má národní či mezinárodní akreditaci, nebo se o ni alespoň uchází. Nemocnice, které toto ocenění kvality mají, splňují velmi náročné požadavky na kvalitní a bezpečnou péči o pacienty, sledují rizikové oblasti a mohou díky tomu rychle odstraňovat nedostatky.
Mohou vám být užitečné též informace od lidí z vašeho okolí, kteří v nemocnici byli. Navštivte zvolenou nemocnici osobně, všímejte si, zda je tam čisto, jak se chová personál, požádáte-li jej o nějaké informace. Ptejte se také ostatních pacientů.
Co vzít s sebou
Doklad totožnosti a průkaz pojištěnce. Starší záznamy o svém onemocnění (kopie lékařských zpráv), lékař z nich lépe a rychleji získá informace o vašem zdravotním stavu.
Co naopak nevzít
Větší množství peněz a cenností, šperky, kreditní karty, cennou elektroniku. Nemocnice ručí za odložené věci, ale jen za ty, které se obvykle do nemocnice přinášejí. Nepočítejte s tím, že zdravotnické zařízení převezme odpovědnost za vyšší sumy peněz a cennosti, pokud si je neuložíte do trezorů k tomu určených.
Příjem do nemocnice
Ve většině případů je pacient přijímán na základě doporučení registrujícího lékaře nebo ambulantního specialisty. Nastanou samozřejmě situace, kdy jste nuceni přijet do nemocnice akutně, bez doporučení lékaře.
Přijímající lékař vás seznámí s důvodem přijetí a s plánem zdravotní péče v průběhu hospitalizace. Vyšetří vás a bude se ptát na vše, co se týká vašeho aktuálního zdravotního stavu a jaké nemoci jste prodělali.
Vyptávejte se také – měli byste vědět, co se s vámi bude dít, jaká vyšetření vás čekají, v jakém časovém horizontu. Po úvodním příjmu vás sestra odvede na pokoj a seznámí vás s chodem oddělení. Dodržujete-li speciální dietu, můžete požádat o setkání s dietní sestrou. Zeptejte se na možnost návštěv.
Pokud vás nemocnice vybavila identifikačním náramkem, nesundávejte jej po celou dobu hospitalizace. Civilní oblečení budeme muset svléknout a dát ho budˇdo skříně, nebo do šatny. Pokud nebude ve vašem dosahu, vyžádejte si potvrzení o jeho odevzdání – a to včetně popisu oblečení. Případnou ztrátu či poškození nelze reklamovat, pokud tyto údaje chybějí. Pokud máte cennosti, zeptejte se na možnost dát si je do trezoru. V tom případě opět požádejte o doklad o převzetí, i s popisem.
Na co zdravotníky upozornit
Zdravotníky informujte o lékové, potravinové či jiné alergii, jíž trpíte. Zvláště pokud se mění personál, raději upozorňujte znovu. Zdravotníky také informujte o všech užívaných lécích. Bez vědomí personálu sami žádné léky neužívejte. Je důležité, aby měl personál informace o tom, co zvládnete (při pohybu, osobní hygieně, jídle, při vstávání, používání toalety, oblékání apod). Upozorněte na svá omezení, zvyky a potřeby, aby ošetřující personál počítal s asistencí, pokud ji potřebujete.
Respektujte nařízení
Respektujte zákaz kouření v objektu nemocnice s výjimkou míst k tomu určených. Alkoholické nápoje není vhodné konzumovat v průběhu hospitalizace, z tohoto důvodu je i zákonem upraven zákaz prodeje alkoholických nápojů ve zdravotnickém zařízení. Pokud si s sebou do nemocnice vezmete mobilní telefon, respektujte zákaz používání mobilních telefonů v blízkosti některých přístrojů či provozů. Při telefonování berte ohled na ostatní pacienty.
Využili jste někdy své právo si vybrat nemocnici? Dejte nám o tom vědět prostřednictvím diskuse nebo tohoto mailu.
Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta
Přidat nový komentář