Manžel byl objednán na operaci na 4.10. tohoto roku. Byl ale přeobjednán na 14.11. tohoto roku. Máme strach, protože má bouli na krku, která stále roste. Bylo provedeno sonografické vyšetření, kde paní doktorka jen konstatovala, že neví o co jde. Snad cysta. Žádné další vyšetření neproběhlo. Když se dožadoval dalšího vyšetření na oddělení, setra ho odbyla, že na něj nemají čas a bližší termín není možný.
Každý pojištěnec má stejný nárok na kvalitní a dostupnou péči, to říká zákon. Realita je ale taková, že na některé typy operací nebo výkonů prostě musíte počkat. Důvodů je hned několik: v prvé řadě je to kapacitní omezení na straně nemocnice. Pracuje totiž s určitým vybavením, počtem sálů a personálem. Druhým důvodem je to, že zdravotní pojišťovny limitují úhrady výkonů pro zdravotnická zařízení – ta pak mohou provést jen takový počet operací, na které jim rozpočet stačí.
Pokud se smíříme s faktem, že existují čekací listiny, pak bychom se ale neměli smířit s tím, že na nich naše jméno není pevně dané, nebo že je čekání příliš dlouhé. Neměl by vás tedy předběhnout jiný pacient. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy by se zdravotní stav někoho jiného, nebo váš, tak zhoršil, že by vyžadoval neodkladné řešení. To pak je důvod k přednostnímu pořadí – jak pro jiného pacienta, tak samozřejmě i pro vás.
Nemocnice by měla postupovat v případě pořadníků na operace a jiné výkony spravedlivě a otevřeně. Některé nemocnice to pacientům umožňují prostřednictvím internetu, kde je vyvěšen elektronický kalendář, kde si můžete svou pozici ověřit a sledovat možná termín operace. Tato možnost je ale přístupná většinou jen po zadání kódu nebo hesla, tudíž se dopředu musíte domluvit s personálem, se svým lékařem.
Jestliže vás čeká operace, rozhodně nepřehlédněte tento článek.
V některých nemocnicích používají metodu písemně vedených plánovacích kalendářů. S přesným termínem operace by se nemělo hýbat – samozřejmě, pokud se nestane něco na vaší straně.
Jestliže vám připadá čekací doba moc dlouhá, měli byste se na důvod zeptat ve své zdravotní pojišťovně. Možná by byla doba kratší v jiné nemocnici nebo v jiném městě.
Hospodářské noviny vloni zjišťovaly, jaké jsou čekací doby špičkových pracovišť v republice:
Neurochirurgie v Ústřední vojenské nemocnici
Operace zúžených tepen na krku - okamžitě
Operace cévních výdutí - okamžitě
Nezhoubný nádor na mozku - tři až čtyři týdny
Operace vyhřezlé ploténky - tři až čtyři měsíce
Kardiochirurgie v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie
By-pass - čtyři až šest týdnů
Operace srdeční chlopně - čtyři až šest týdnů
Ortopedie Fakultní nemocnice Na Bulovce
Výměna kyčelního kloubu - zhruba půl roku
Výměna kolenního kloubu - zhruba půl roku
Oční klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové
Operace krátkozrakosti či dalekozrakosti pomocí speciálního laseru - do týdne
Operace šedého zákalu - dva až tři měsíce
Transplantace rohovky - dva až tři měsíce
Operace sítnice - půl roku
Masarykův onkologický ústav
Akutní operace zhoubných nádorů - okamžitě
Plánované operace nádorových onemocnění - 2 až 3 týdny
Neakutní ozařování - 3 týdny
Dejte nám vědět svůj termín. Rádi bychom zjistili, jak dlouho musí pacienti čekat na operace v jednotlivých městech a nemocnicích. Napište nám termín vaší operace prostřednictvím diskuse nebo tohoto mailu.
Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta
Přidat nový komentář