Internet nabízí mnoho výhod pro americké pojištěnce.
Před tím, než podstoupíte operaci či jiný zdravotní výkon, musíte s ním dát informovaný souhlas. Na nemocnici je, aby určila, zda to uděláte ústně nebo písemně.
Informovaný souhlas má několik podob:
- předpokládaný (pacient nedá najevo svůj nesouhlas), ústní (provede se záznam do zdravotnické dokumentace), písemný (podepisuje tzv. informovaný souhlas).
- Podpisem informovaného souhlasu se zdravotnický personál nemůže zbavit odpovědnosti za případné pochybení při poskytování zdravotní péče.
- O tom, zda bude vyžadován ústní nebo písemný informovaný souhlas, rozhoduje vždy zdravotnické zařízení, ale písemný je nutný, pokud jde o zákrok rizikovější povahy.
Na podpis musíte dostat čas a musíte mít možnost si vyjasnit své případné pochybnosti:
- Písemný informovaný souhlas pacient podepisuje vždy před operací, zdravotním výkonem či vyšetřením, při nichž mohou nastat závažné komplikace. Jde o poměrně obsáhlý text, v každém případě však musí být srozumitelný laikovi.
- Zdravotnický pracovník vás musí informovat o účelu a povaze poskytované zdravotní péče a každého zdravotního výkonu. Musí podat též informaci o jeho důsledcích, alternativách a rizicích.
- Zdravotnický personál by měl vždy brát ohled na váš aktuální zdravotní stav, na věk a rozumovou vyspělost, a těmto skutečnostem přizpůsobit podání informace. Vy si na oplátku dopřejte čas a v klidu si jej přečtěte.
- V některých nemocnicích probíhá výuka studentů medicíny a ošetřovatelství a budete mít možnost vyjádřit svůj souhlas i s tím, aby do vašich zdravotních záznamů nahlíželi studenti medicíny či ošetřovatelství při praktické výuce (i pro ně platí povinnost zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotních služeb). Pokud si to nepřejete, nestyďte se to říct, i když na druhé straně je nepochybně užitečné a žádoucí, aby se studenti seznámili s co nejširším spektrem onemocnění a pacientů.
- Můžete odmítnout provedení zdravotního výkonu, o čemž následně podepíšete tzv. reverz, který obsahuje poučení o možných následcích neprovedení výkonu. Nelze připustit, aby vám písemný informovaný souhlas popisující průběh operace a též jednotlivých zdravotních výkonů předala na chodbě zdravotní sestra a požadovala podpis. Například o navržené operaci vás musí vždy informovat lékař a nesmí vás nutit k podpisu informovaného souhlasu. Pokud odmítnete podepsat, avšak zdravotní výkon nebo operaci přesto požadujete, provede se o tom zápis do zdravotnické dokumentace.
Mluvte se svým operatérem
Ještě před operací byste měli mít schůzku s operatérem, na které vám vysvětlí důvody výkonu, nastíní možnosti řešení a rizika. Měl by odhadnout předpokládanou délku pobytu v nemocnici po operaci, průběh po operaci a prognózu návratu do pracovního procesu, případně omezení v běžném způsobu života. Pokud vám zákrok způsobí nějaká omezení nebo vyvolá např. potřebu dalšího léčení či užívání léků, měli byste se o všech těchto skutečnostech dozvědět před operací. Nebojte se ho ptát. Měli byste například vědět, zda neexistuje neoperační alternativní řešení a jaké výhody má řešení, které vám v nemocnici nabídli. K povinnostem lékaře náleží vysvětlit vám všechna rizika výkonu, který podstupujete.
Ještě v této chvíli můžete odmítnout operaci, pokud nejste přesvědčeni o jejích výhodách. Je to vaše zdraví a vaše právo. Ptejte se na všechno, poraďte se s blízkými, zvažujte. Teprve pak podepište informovaný souhlas s operací.
O svém právu odmítnout léčbu se dočtete i v tomto článku.
Ten není zapotřebí jen v případě, že je ohrožen váš život, a jste-li v bezvědomí nebo z jiného důvodu nemůžete vyslovit souhlas s poskytováním zdravotní péče, pak může být život zachraňující výkon proveden bez tohoto souhlasu.
Opravdu se ptáte, využíváte svého práva rozhodnout? Dejte nám vědět prostřednictvím diskuse nebo tohoto mailu.
Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta