Práva zde uvedená jsou sice zajímavé, ale nemocnice se jimi neřídí. Znám případy, kdy si pacienti při plánované hospitalizaci musí vzít do nemocnice léky, které mají na domácí použití a stejně je tomu i s zdravotnickými prostředky. Bylo by možno zveřejnit postup jak se tomuto bránit. I když nevím, zda je toto vůbec reálné v případě, že někdo absolvuje pobyt v nemocnici opakovaně.
Při propuštění z nemocnice byste měli dostat propouštěcí zprávu, která obsahuje informace o průběhu léčení, o provedené operaci, vyšetřeních, následném režimu, kontrolách apod. Tato zpráva je určena pro vašeho lékaře, který vás do nemocnice poslal. Pokud chcete mít jednu její kopii pro sebe, pak o ni můžete požádat a vzít si ji domů.
Nezapomeňte na léky
Při propuštění by vám měla sestra připravit léky na tři dny – ty by měly postačit na dobu, než půjdete na kontrolu k praktickému lékaři. Každý druh léku by měl být balen odděleně a obal by měl být popsán názvem a informací, jak jej užívat. Stejně tak byste měli dostat zdravotnické prostředky, hrazené zdravotní pojišťovnou, pokud je potřebujete.
Než z nemocnice odejdete, ujistěte se, že víte, jak budete léky doma užívat, a že jsou správně označeny. Nejpozději třetí den po propuštění z nemocnice navštivte svého praktického lékaře, aby vám případně předepsal další léky a navrhl další léčbu. Předejte mu přitom propouštěcí zprávu.
Na režim se vyptejte lékaře
Při propouštění z nemocnice byste měli mít ještě poslední pohovor s lékařem, který vás po dobu hospitalizace ošetřoval (nebo tím, který ho zastupuje v rámci služby). Měli byste si s ním ujasnit základní informace:
- Jaké nové léky berete, jak se užívají
- Jak postupovat a koho kontaktovat, pokud se objeví zdravotní potíže.
- Jaká bude následná péče, kdy máte přijít na kontrolu.
- Zda máte dodržovat nějaká speciální dietní, pohybová či režimová opatření.
Z nemocnice můžete odjet sanitkou
Zdravotní pojišťovna hradí vaši dopravu do zdravotnického zařízení, ze zdravotnického zařízení do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociálních služeb, a to v případě, kdy vás zdravotní stav neumožňuje dopravu běžným způsobem. Jestli splňujete podmínky na dopravu sanitkou, to se dozvíte od ošetřujícího lékaře, stejně jako o případné nutnosti doprovodu.
Výjimkou je situace, kdy jste si pro hospitalizaci zvolili z vlastní vůle vzdálenější nemocnici. Pak pojišťovna uhradí jen tu část cesty, která odpovídá vzdálenosti nejbližší nemocnice od vašeho bydliště. Rozdíl byste museli uhradit ze svého.
Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta
Přidat nový komentář