Pyl je pro rostliny v podstatě totéž, co spermie pro živočišnou říši. Pro člověka je z hlediska tohoto produktu důležitý vysoký obsah živin a alergizujících látek.
Pyl a alergie
Pyl je pro rostliny v podstatě totéž, co spermie pro živočišnou říši. Pro člověka je z hlediska tohoto produktu důležitý vysoký obsah živin a alergizujících látek. Většina alergií na pyl je reakcí na pyl poletující ve vzduchu. Pyl konzumní je tzv. "lepivý" a alergii většinou nezpůsobuje, naopak v boji proti alergii našemu tělu významně pomáhá.
Jaké je jeho složení
Včelí pyl obsahuje širokou paletu potřebných živin. Je to například vitamin C, vitamíny skupiny B a všechny vitamíny rozpustné v tucích (vitamín D, E, K a A). Včelí pyl je bohatým zdrojem minerálních prvků (zejména vápníku a fosforu), bílkovin, cukrů a mastných kyselin.
Jak ho získáte
Včelí pyl je dostupný především jako potravní doplněk.
Účinky
Včelí pyl může pomoci při léčbě nejrůznějších alergií. Snižuje přecitlivělost na vdechovaný pyl i jiné dráždivé vlivy. Díky desinfekčním účinkům pomáhá našemu tělu bojovat s četnými infekcemi. Potlačuje růst a množení bakterií. Mimo to podporuje vlastní obranyschopnost našeho organismu.
Upozornění
Pyl je nutno uchovávat v suchu. Pokud by byl ponechán na vzduchu, brzy nasaje vlhkost z okolí a znehodnotí se. Při dlouhodobém užívání je vhodné dělat alespoň dvouměsíční přestávky. Ojediněle se vyskytne přecitlivělost i na konzumovaný včelí pyl. V takovém případě není užívání vhodné. Konzumace se nedoporučuje ani při onemocnění ledvin a v prvním trimestru těhotenství.
Kdy začít s užíváním včelího pylu
Doporučené užívání je jedna až tři čajové lžičky pylu denně – tj. celkem 15 gramů na den.
V boji proti alergie je důležité užívat pyl již před obdobím obvyklého výskytu alergie. Doporučuje se předstih jednoho až třech měsíců.
Léčivé účinky včelího pylu jsou velmi pestré. Používá se k léčbě zvýšeného krevního tlaku, jako doplněk léčby chudokrevnosti, zánětů močových cest, při zažívacích obtížích, při nemocech jater a slinivky břišní a ke snížení hladiny krevního cholesterolu.
Přidat nový komentář