Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Pupalka dvouletá (lat. Oenothera biennis, ang. evening primrose) je rostlina, z botanického hlediska pozoruhodná žlutými květy, které rozkvétají kolem 18 hodiny a asi po 24 hodinách se zavírají. Květy jsou vonné zejména v noci, opilují je především noční motýli.
Poslední dobou je však pozornost věnována především plodům této rostliny. Zralá semena pupalky totiž obsahují olej ceněný pro vysoký obsah tzv. nenasycených mastných kyselin, z nichž některé si člověk nedovede vytvořit (označují se jako esenciální), a proto je musí přijímat potravou. Jedná se především o esenciální kyselinu linolovou (v pupalkovém oleji je obsaženo asi 70 % této látky) a velmi cennou kyselinu gama - linolenovou (zkráceně GLA), která je zde zastoupena asi 9 %.
Účinky
Nenasycené mastné kyseliny (označované někdy souhrnně jako vitamín F) jsou součástí fosfolipidů, které tvoří stavební jednotky buněčných membrán, a zároveň jsou výchozími látkami pro syntézu životně důležitých tzv. eikosanoidů. Jsou to látky, které v lidském těle ovlivňují řadu funkcí jako např. imunitní reakce, krevní srážlivost a tlak, zasahují do procesu zánětlivé reakce, regulují vznik bolesti. Vzhledem k rozmanitosti ovlivňovaných oblastí je i spektrum účinků pupalkového oleje široké.
Je proto vhodný při kožních problémech (atopický ekzém), udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi - má pozitivní vliv na srdce a cévy, pomáhá odstraňovat problémy spojené s tzv. premenstruačním syndromem (změny nálad, úzkost, napětí a bolestivost prsou), je vhodný při zánětlivém onemocnění kloubů, celkově zvyšuje obranyschopnost organismu a jeho odolnost proti stresu.
Dávkování
Množství nenasycených mastných kyselin, které má být denně potravou přijato je v případě kyseliny linolové 1,5 g/den a v případě GLA je doporučená dávka cca 0,3 g/den (jejich vzájemný poměr v potravě má být asi 5:1). Pupalkový olej je k dispozici rozplněný ve skleněných lahvičkách, užívá se po lžičkách nebo je vhodný do salátů či dalších pokrmů.Většina výrobců jej plní do želatinových kapslí, které obsahují zpravidla 500 mg pupalkového oleje a polykají se celé s jídlem nebo po jídle. Doporučené denní dávky se pohybují kolem 2 - 3 g.
Použití
Pupalkový olej je k sehnání samostatně nebo v kombinacích s antioxidanty, které chrání kyselinu linolovou a GLA před poškozením volnými radikály (vitamin E, betakaroten, koenzym Q10).