as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002
Pulzní oxymetrie
Pulzní oxymetrie je poměrně rychlá, dostupná a užitečná vyšetřovací metoda pro měření množství kyslíku navázaného na hemoglobin. Pulzní oxymetrie umožňuje zhodnocení stupně sycení tkání kyslíkem a tím okysličovací funkce plic a funkce oběhového aparátu (srdce a cév). V praxi se tyto přístroje používají v urgentní medicíně a jsou také velmi užitečné pro pacienty s dýchacími nebo srdečními problémy, zejména s CHOPN, nebo pro diagnostiku některých poruch spánku, jako je apnoe a hypopnoe.
Vyšetření využívá přístroje, který se označuje jako pulzní oxymetr. Pulzní oxymetry jsou detektory, které se umisťují buď na ušní lalůček nebo na prst a pomocí infračerveného a červeného paprsku světla prosvítí tkáň. Senzor pak snímá průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň a zobrazí saturaci hemoglobinu kyslíkem. Měření oxymetrem je neinvazivní, rychlé a přesné a je možné ho využít k měření saturace jak dospělého, tak i dítěte.
Běžně dostupné pulzní oxymetry kromě saturace kyslíku v krvi (SpO2) měří i tepovou frekvenci, proto se používají jako jeden ze základních nástrojů pro monitoraci vitálních funkcí.
Hodnoty saturace kyslíkem
Saturace znamená, kolik procent molekul hemoglobinu z celkového počtu nese kyslík, a snížená saturace hemoglobinu tak orientačně vypovídá o sníženém množství kyslíku v krvi (tzv. hypoxémii). Normální saturace u dospělého člověka se obvykle pohybuje mezi 95-100%. Pokud hodnoty saturace kyslíkem klesnou pod 90 % je na místě kontaktovat záchrannou službu. Saturace pod 80% již obvykle znamená selhávání respirační soustavy.
Hodnoty tepové frekvence
V pulzním oxymetru je tepová frekvence označená symbolem PRbpm (Pulse Rate beat per minute)
- muži - průměrně cca 75 tepů za minutu (tj. 75 bpm - 75 úderů srdce na minutu)
- ženy - průměrně cca 82 tepů za minutu (tj. 82 bpm)
- sportovci - průměrně cca 40 tepů za minutu (tj. 40 bpm)
Hodnoty tepové frekvence stoupají při stresu, větší námaze či zátěži organismu.
Jak spolu souvisí kyslík v krvi a covid-19
Díky krevnímu barvivu, hemoglobinu, je kyslík přenášen krevním oběhem do celého organismu. Okysličená krev pak zásobuje všechny orgány v těle, včetně plic. Virus SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, přenos kyslíku krví dokáže ovlivnit. Pacientům pak způsobuje dýchací potíže - nedostatek kyslíku v krvi ovlivňuje nejen plíce, ale i ostatní orgány v těle.
Pulzní oxymetr tak může pomoci pacientům, kteří prodělávají akutní onemocnění COVID-19 a mají zhoršující se kašel. Případně, když se u nich objevují problémy s dušností, protože řada pacientů při této nemoci nedostatek kyslíku nevnímá. Důsledek toho je, že si pomoc zavolají později, než by bylo vhodné. Měření pulzním oxymetrem ale nízký obsah kyslíku v krvi zjistí.
Pokud hodnoty saturace kyslíkem klesnou pod 90 % je na místě kontaktovat záchrannou službu. U covid-19 pozitivních pacientů se hodnoty saturace mohou pohybovat právě pod touto hranicí. Pokud saturace klesá pod 80 %, jde o kritický stav, který se projeví během několika desítek minut. Při hodnotách menších než 60 % hrozí bezprostřední kritická desaturace a ztráta vědomí.
Pulzní oxymetr může být tedy dobrým pomocníkem u pacientů, kteří prodělávají akutní onemocnění COVID-19. Tento přístroj se hodí také pro pacienty s chronickou obstrukční plicní chorobou (CHOPN), astmatiky či osoby trpící spánkovou apnoe.
Pulsní oxymetr a chytré hodinky
V současnosti už tuto disciplínu plně ovládají i populární chytré hodinky, které pomocí zabudovaného snímače změří hladinu kyslíku v krvi při pouhém nasazení na zápěstí.
Hodinky s pulzním oxymetrem využijí především vrcholoví sportovci a ti, kteří chtějí pracovat na posouvání svých limitů – ať už jde o intenzivní trénink, nebo aktivity ve vysokých nadmořských výškách s nutností aklimatizace. Hladina kyslíku v krvi je ale také jedním z faktorů, které je dobré sledovat v průběhu regenerace po zátěži.
Pokud je tedy pulzní oxymetr součástí vašich hodinek, není nutné kupovat další zařízení.
Pulzní oxymetrie je pouze orientační metoda a mnohdy může být nesprávně interpretována. Proto je nutné nepodceňovat příznaky onemocnění, a v případě zhoršujících se potíží neotálet s telefonátem lékaři.
Zdroj: www.lekarna.cz
Přidat nový komentář