S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
A pokud se ještě dokážete vyhnout nejrůznějším nástrahám, které na vás líčí jak obchodníci, tak autoři reklamních sloganů a televizních spotů, vyhrajete v závěru sami nad sebou. Proto vás dnes nělteré z nich upozorníme.
Stoprocentní a nepřislazované džusy jsou pro spoustu lidí takřka synonymem zdravé výživy. Jenže litr obsahuje téměř dva tisíce kilojoulů, což je skoro tolik jako obávaná cola. Množství energie obsažené v takovém džusu je stejné jako v 11o tmavém pivu. Džusy sice obsahují i vlákninu, což je jejich plus, ale také spoustu ovocného cukru, a to je jejich minus. Navíc tento cukr po krátké době zvyšuje pocit hladu. Není třeba džusy úplně zavrhovat, je však dobré jimi nezapíjet už tak vydatné jídlo a snažit se to s jejich konzumací nepřehánět.
Podle etikety obsahují mnoho vitaminů, jejich lepším zdrojem je však čerstvé ovoce či ještě lépe zelenina. Navíc, se džusy příliš nehodí ani k zahánění žízně, a když už, tak zředěné vodou. V koncentrované podobě totiž tělo spíše dehydrují - zjednodušeně to lze popsat takto: množství cukru v nich obsažené nutí tělo k tomu, aby naopak vydávalo více vody na jeho zpracování. Jinými slovy, kdo pije džus, chodí na záchod daleko častěji.
Dalším omylem je přeceňování úlohy potravin označených light. Odlehčené potraviny jsou v principu tradiční potraviny, u kterých je snížen obsah tuku nebo cukru a tím obsah energie. Mohou přispívat k redukci váhy, ale samy o sobě hubnutí nezpůsobují. Pokud člověk nemá pod kontrolou celý svůj způsob stravování, nemá smysl jíst odlehčené potraviny s cílem zhubnutí. Podobné je to s potravinami označenými "bez cukru". To znamená, že výrobek neobsahuje sacharózu (řepný cukr), ale fruktózu nebo náhradní sladidla. Ta jsou buď nekalorická (např. aspartam či sacharin) nebo kalorická (sorbitol, mannitol). Ani náhradní sladidla však nepomáhají lidem zbavit se nadváhy. Je vhodnější snížit spotřebu vysokoenergetických potravin, než je stále nahrazovat výrobky s náhradními sladidly. Ty mají své opodstatnění jen pro diabetiky nebo v rozumně sestavených redukčních režimech.
Přidat nový komentář