Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Posuzuje se i množství kuřáků v populaci, obezita a nadměrná konzumace alkoholu. Porovnáním těchto parametrů dojdou odborníci k tzv. indexu zdraví v jednotlivých státech Unie. Podle něj jsou nejzdravější Švédové, zatímco Česko se umístilo až na 21. místě. V počtu lidí na 100 tisíc obyvatel, kteří ročně zemřou na rakovinu, nám pak patří smutné předposlední místo. Proč vítězí právě Švédsko? Protože náš zdravotní stav do značné míry ovlivňuje životní styl a v této severské zemi žije jen málo kuřáků, tlouštíků a pijáků, zato hodně těch, kteří ve svém volném čase sportují.
Za dobrý zdravotní stav obyvatel jihoevropských států, jako je Itálie, Francie, Malta a Španělsko, může pro změnu skutečnost, že Jižané si tolik nepouštějí k tělu stres, který se ovšem objektivně nedá měřit. Má-li Španěl nebo Ital siestu, tak odpočívá a netrápí se tím, že by měl zrovna teď spíš pracovat, rád se baví, tančí, směje - a smích přece prodlužuje život.
Lidské tělo je zdravější, výkonnější a lépe vypadá, pokud si udržuje optimální váhu. Ta závisí na věku, pohlaví a výšce. Ke zjištění obezity slouží tzv. index tělesné hmotnosti (Body Mass Index, BMI).
Vypočtete si ho, když svou hmotnost v kilogramech vydělíte výškou v metrech na druhou. Jednodušším parametrem je obvod pasu. Ještě před několika lety se o něm v souvislosti nadváhou a obezitou moc nemluvilo. Lékaři však už potvrdili to, co dávno tušili: lidé, kteří mají víc tuku uloženo v oblasti břicha a na hrudníku, takže jejich tělo připomíná jablko, mívají problémy se zpracováváním tuků a cukrů. To proto, že orgány, které se na vstřebávání těchto živin podílejí, jsou právě v břiše a jsou-li obklopeny přemírou tuku, nefungují tak, jak by měly. To má za následek ucpávání cév cholesterolem neboli kornatění tepen, zvyšování krevního tlaku a vznik cukrovky. Vše pak směřuje k onemocněním srdce a cév, na jejichž konci bývá obvykle infarkt nebo mozková mrtvice.
Jinak je to s obezitou typu hruška, typickou pro ženy, kdy se nadbytečný tuk ukládá do oblasti stehen a hýždí. V tomto případě se tyto komplikace nevyskytují tak často. Dlouhotrvající obezita každopádně vážně poškozuje zdraví a patří k onemocněním, které lékaři zahrnují do diagnózy metabolický syndrom.