Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.
- V případě rozsáhlejšího poranění s bezvědomím postupujeme podle zásad A+B+C (viz Oživování -- jak postupovat v některých situacích).
- V případě otevřené zlomeniny je nutné v prvé řadě zastavit krvácení tlakovým obvazem, dále znehybnění a překrytí rány sterilním obvazem.
- Transport k odbornému ošetření nejlépe rychlou záchrannou službou, nebo jakýmkoliv prostředkem s doprovodem poučené osoby.
Vzhledem k tomu, že normální člověk se chová takřka vždy podle zásady "nemůže se mi nic stát", musí při první pomoci improvizovat. Jako dlahy lze použít dlouhá pravítka, prkénka, příložníky, násady. Dlahu je nutno vždy vypodložit (oděvem, vatou), zvláště v místech, kde by mohla způsobit otlak. K připevnění dlah slouží šátky, či součásti oděvu - nejlépe košile nebo trička s dlouhými rukávy, kalhoty. V případě automobilových nehod je výhodné využít obsah automobilových lékárniček, které jsou vždy po ruce v každém automobilu, nejsou-li ovšem uloženy až na dně kufru pod osobními věcmi a jídlem na 14 dní dovolené.
Každé znehybnění musí být co nejjednodušší, ale dostatečné, tzn. že dlahy a jejich připevnění musí být pevné. Přikládání dlahy na končetinu provádějte vždy s pomocníkem. Pokud lze, nezouvejte při znehybnění dolní končetiny obuv. Způsobíte tím zbytečně poraněnému bolest. Kontrolujte, zda je končetina dobře prokrvena. Při každém znehybnění zvedejte končetiny šetrně a zbytečně jimi nemanipulujte. Zraněného transportujte nejlépe vleže s doprovodem.
Přidat nový komentář