Ke kostem pažního pletence počítáme lopatku, klíční kost, kost pažní, kosti předloktí (kost loketní a vřetení), osm kostí zápěstních, pět kostí záprstních a 14 kostí prstů. To je celkem 31 kostí na jedné končetině, které se mohou zlomit.
V této části se zmíním o některých způsobech ošetření zlomenin kostí na tzv. pažním pletenci. Ke kostem pažního pletence počítáme lopatku, klíční kost, kost pažní, kosti předloktí (kost loketní a vřetení), osm kostí zápěstních, pět kostí záprstních a 14 kostí prstů. To je celkem 31 kostí na jedné končetině, které se mohou zlomit. Některé kosti se lámou snadněji, zlomeniny jiných jsou vzácnější.
Zlomenina lopatky
vzniká většinou přímým násilím. Projeví se bolestivým tlakem v místě lopatky. Bolest se zesiluje při pohybech končetiny, zejména při jejím zvedání (lopatka rotuje). Někdy můžeme pozorovat deformaci v místě lopatky (porovnáváme s druhostrannou lopatkou). První pomocí je závěs horní končetiny na šátek a transport zraněného k odbornému ošetření.
Zlomenina klíční kosti
je častým typem úrazu při úderu do ramene či pádu na rameno. Příznakem je bolestivost, která je často spojena s nápadnou deformací v oblasti klíční kosti. Bolest se výrazně zesiluje při sebemenším pohybu horní končetiny v rameni. První pomoc je totožná jako v minulém případě. V obou případech, pokud máme jistotu, že se jedná právě o toto izolované poranění, je zraněný schopen chůze. Jistotu však může mít pouze člověk odborně školený v první pomoci.
Zlomenina pažní kosti
je častým úrazem zvláště u starých osob, u kterých se kost láme nejčastěji v místě krčku, tzn. těsně pod ramenním kloubem. U mladších lidí u sportovních úrazů je častějším místem zlomeniny střední část kosti a u dětí jsou zlomeniny lokalizovány nejčastěji nad loktem. Zlomenina se projeví bolestí, zduřením, deformací končetiny v místě zlomeniny. Je-li zároveň přítomno brnění nebo necitlivost ruky pod zlomeninou, může se jednat o poranění cév nebo nervů v místě zlomeniny. Významnou úlohu zde pak hraje čas do poskytnutí odborné pomoci. Během poskytování první pomoci s končetinou manipulujeme co nejméně. Znehybnění provedeme pomocí dlahy (i improvizované), kterou přikládáme tak, aby překrývala rameno i loket. Pokud není k dispozici dlaha, můžeme paži lehce přivázat k tělu a tím ji znehybnit, nebo končetinu znehybnit pomocí dvou šátků či obvazů přes rameno a přes hrudník.
Zlomenina kostí předloktí
vzniká přímým i nepřímým účinkem. Nejčastější příčinou je pád na končetinu, náraz při automobilové nehodě. Příznaky jsou stejné jako v předchozím případě: bolestivost, zduření nebo otok, deformace končetiny. První pomocí je znehybnění končetiny dlahami, které přesahují loketní kloub a zápěstí. Závěs na šátek a transport k odbornému ošetření následuje.
Poranění a zlomeniny drobných kostí zápěstí a ruky
Jedná se často o poranění kombinovaná s otevřenými ranami a zlomeniny lze v tomto případě jen velmi těžko odlišit od vymknutí či vykloubení drobných kloubů v této lokalizaci. Tato poranění jsou laiky často podceňována, takže zraněný často vyhledá odbornou pomoc se značným časovým zpožděním. Na první pohled lehká poranění však mohou zanechat trvalé následky, ve šťastnějším případě dlouhodobou pracovní neschopnost. V případě otevřených poranění místo překryjeme sterilním obvazem a znehybníme dlahou sahající od konečků prstů k lokti. Končetinu dáme na závěs a postiženého transportujeme k odborné pomoci.
Při ošetřování zlomenin vždy dbáme, abychom končetinou manipulovali co nejméně; nepokoušíme se napravovat či srovnávat deformace končetiny. V případě otevřených zlomenin vždy v prvé řadě sterilně překryjeme otevřenou ránu, poté končetinu znehybníme. Pokud je to možné, končetinu ve všech případech zavěsíme na šátek. Tím se znehybnění pojistí a končetina méně bolí a méně otéká, zvláště v případě poranění předloktí a ruky.
Přeji mnoho štěstí a fantazie při hledání improvizovaných dlah. Příště se zaměříme na končetinu dolní.
Přidat nový komentář