Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

První pomoc při mdlobě (kolapsu)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 46667x )

Mdloba (kolaps) je krátkodobá ztráta vědomí způsobená nedokrvením a nedostatečným okysličením mozku. Mdloba vzniká v důsledku náhlého rozšíření cévního řečiště, které pojme velké množství krve, dochází k prudkému poklesu krevního tlaku. Je lehkou a přechodnou formou poruchy vědomí. Ojedinělá mdloba nezavdává důvod k obavám, při mdlobách opakovaných je vhodné navštívit praktického lékaře.

Dobrá rada
shutterstock.com

Mdloba (kolaps, synkopa) je ve své podstatě obranná reakce organismu na stav, při kterém se do mozku nedostane potřebné množství kyslíku. V důsledku zpomaleného srdečního rytmu a snížení krevního tlaku se může stát, že se srdci nevrátí téměř žádná krev a nedojde k zásobení mozku okysličenou krví. To buňky ihned zaznamenají a mozek se snaží srdíčku pomoci tak, že na chvilku vypne vědomí, a tím dojde k pádu.

Kolaps vzniká následkem nedostatečného okysličování mozku nejčastěji v nevětraných prostorách, kde je vydýchaný vzduch, zejména v dopravních prostředcích a sálech, kde se pořádají různé společenské akce. Svůj vliv může mít i nedostatečný pitný režim.

Čtěte také: Po čem tělo v létě žízní?

Nejčastější příčiny mdloby jsou:

  • nízký krevní tlak – osoby s nízkým tlakem krve jsou k omdlévání náchylnější.
  • nedostatečný pitný režim nebo nedostatek jídla
  • únava, vyčerpání
  • náhlá a rychlá změna polohy (vztyčení z lehu, sedu) a to především u osob, které mají nízký krevní tlak.
  • reflexní mimovolní reakce na silný vnější podnět (špatná zpráva, bolest, strach...).
  • fobie – pohled na věci, které v nás mohou vyvolat mdloby (krev, jehly, pavouci, pohled z výšky a další fobie)
  • vypjaté emoční stavy – panika, tréma, strach, hysterie, hyperventilace atd.
  • úpal nebo úžeh
  • pobyt ve vydýchaných prostorách
  • těhotenství – zvýšený nárok na srdeční činnost
  • srdeční vady (chlopňové vady, infarkt myokardu a další)
  • dlouhé nepřetržité stání, při kterém dochází k nahromadění krve v dolní polovině těla (např. stání ve frontě)
  • záklon hlavy, rotace hlavy – dochází k utlačení tepny zásobující míchu a mozek krví
  • mdloby mohou provázet také některá akutní onemocnění (střevní virózy aj.) nebo stavy nesnesitelné bolesti
  • hormonální změny

Čtěte také: Nízký krevní tlak (Hypotenze)

Příznaky kolapsu – jak poznáme, že můžeme omdlít?

Kolapsu mohou předcházet nepříjemné vjemy, způsobené klesáním krevního tlaku - zatmění před očima, hučení v uších, závratě. Postižený zbledne, studeně se zpotí, následuje ztráta vědomí a pád. Tep bývá rychlý, slabě hmatný, dýchání je povrchní a zrychlené.

Někdy se omdlení předejít nedá, celý proces je tak rychlý, že nestačíme zareagovat. Mnohdy ale na sobě můžeme pozorovat příznaky mdloby několik minut. Ztrátě vědomí a pádu tak lze předejít. Nejlepší je si první pomoc poskytnout sám.

Příznaky mdloby jsou následující:

  • motání hlavy, závratě
  • mžitky před očima, zatmění, bílo před očima apod.
  • žaludeční nevolnost
  • nápadná bledost v obličeji, bílé rty
  • studený pot na obličeji, čele a krku
  • celková slabost

Pokud na sobě pozorujeme výše uvedené příznaky, co nejrychleji zaujmeme horizontální polohu a zvedneme nohy nahoru! Tím, že si lehneme, většinou jednoduše předejdeme omdlení a možnému úrazu. Pokud se o vás pokouší mdloby, neváhejte. Nepřemýšlejte o tom, zda se to hodí, nebo ne! Nečekejte, zda vás mdloba opravdu přepadne. Také nemusí být nablízku nikdo, kdo vám dokáže poskytnout první pomoc.

První pomoc při mdlobě (kolapsu):

Již při počínajících příznacích mdloby postiženého co nejrychleji uložte do polohy vleže nebo alespoň vsedě s předkloněnou hlavou mezi koleny. Napomůžete tak zvýšenému průtoku krve mozkem a jeho okysličení, tímto můžete předejít ztrátě vědomí.

V případě pádu a ztráty vědomí uložte postiženého do polohy na zádech se zdviženými dolními končetinami a přiložte mu studený obklad na čelo. Hloubku vědomí je možné ověřit hlasitým dotazem, např. "slyšíte mne?". Ve většině případů se postižený rychle probírá, zlepšuje se jeho prokrvení a barva v obličeji, tep je lépe hmatný a zpomaluje se.

Postiženého uklidněte, uvolněte mu oděv, zajistěte přísun čerstvého vzduchu, můžete mu podat studený nápoj. Posazujte postupně, nejdříve postiženého posaďte, chvilku vyčkejte, až se začne cítit zcela dobře, čekejte na jeho reakce, celkově ho prohlédněte, zda se při pádu nezranil, pokud ano, zranění ošetříme.

Je-li příčina mdloby zjevná a postižený se rychle zotavuje, není potřeba volat ZZS.

Pokud se postižený neprobírá, zavoláme lékařskou první pomoc na tel. 155!

Je potřeba ověřit, zda nejde o oběhovou zástavu. Pokud postižená osoba nedýchá, má nehmatný puls na krčních tepnách a je v bezvědomí, je nutné zahájit resuscitaci!

Čtěte také: Při první pomoci je masáž srdce důležitější než umělé dýchání

Opakovaná mdloba

Pokud omdléváme často, je na místě zjistit, zda se nejedná o vážnější příčinu. Opakovaná mdloba by mohla znamenat i jiné onemocnění. Mdloba může upozornit na poruchy srdečního rytmu, zúžení aortální chlopně, některé nádory srdce a další. Setkáváme se také s tím, že mdloba může být vyvolána léky, zejména léky na snížení krevního tlaku. To je nezbytné probrat s ošetřujícím lékařem a upravit dávkování léků. Často stačí ale zvýšit příjem tekutin a soli a vyvarovat se dlouhému stání, pobytu na přímém Slunci, nebo eliminovat jiné spouštěcí příčiny.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

79%
21%
Zatím hlasovalo 109 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hypertenze (vysoký tlak)

Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.

Samoměření krevního tlaku

Samoměřením krevního tlaku lze tlak zachytit v každodenních podmínkách. Ideální je provádět měření vždy jednou ráno a večer, přibližně ve stejnou dobu. Výsledky se poté i s užívanými léky zanesou do deníku.

Vysoký tlak - zvládnutelná hrozba

MUDr. Samuel Heller, II. interní klinika, 2. května 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce