Popáleniny mohou být velmi závažným poraněním, proto byste se měli naučit je správně ošetřit.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Krvácení z nosu je v naprosté většině případů (80 %) nevinnou příhodou, která nevyžaduje odborný zásah. Vzniká samovolně (více u žen), při různých typech onemocnění (vysoký krevní tlak), nebo při úrazu (úder pěstí do nosu při řešení problémů - obě pohlaví, více muži). I když se krvácení většinou zastaví samo, při dodržení následujících doporučení můžeme krvácení zkrátit. Jsou však také krvácení silná a obtížně stavitelná, která si vyžádají odborné ošetření. Příznaky vyplývají z názvu.
První pomoc:
- Posadit postiženého s lehce předkloněnou hlavou.
- Vyzvat postiženého, aby dýchal ústy a stiskl si krvácející nosní dírku kapesníkem namočeným ve studené vodě. Studený obklad položte postiženému na zátylek.
- Nezastaví-li se krvácení do 10 minut je nutno postiženého odeslat k odbornému ošetření (ORL). Odborné ošetření vyhledáme rovnou i v případě u osob, které trpí poruchou krevní srážlivosti.
- Po zastavení krvácení ponecháme postiženého v klidu.
Krvácení z trávicího ústrojí
Projeví se zvracením krve nebo natrávené krve (vzhled kávové sedliny), krví ve stolici (stolice má vzhled dehtu nebo je s příměsí čerstvé krve) - je nutné vyloučit borůvky v jídelníčku. Krvácení může mít prudký průběh a ohrožovat nemocného přímo na životě. K tomuto typu krvácení disponují nemocní s vředovou chorobou, nádory trávicího ústrojí, nebo s krvácivými chorobami.
První pomoc:
- Uložit nemocného na bok s podloženou horní částí těla
- Nemocného sledovat, při bezvědomí zajistit A+B+C a oživování
- Okamžitý transport k odborné pomoci
Krvácení z plic
Vzniká při plicních nádorech, při tuberkulóze, nebo po úrazu hrudníku. Nemocný vykašlává jasně červenou mnohdy zpěněnou krev.
První pomoc:
- Nemocného uložit do stabilizované polohy, aby krev mohla odtékat z dýchacích cest.
- Studené obklady na hrudník.
- Při bezvědomí A+B+C -- oživování.
- Okamžitý transport k odbornému ošetření.
Vnitřní krvácení
Mluvíme-li o krvácení, je nutné se zmínit o krvácení vnitřním. Jedná se o velmi těžko rozpoznatelnou formu krvácení, neboť při tomto způsobu krvácení krev zřídkakdy vidíme. Na vnitřní krvácení musíme myslet především při jakémkoliv úrazu i když se nám zdá, že násilí, které podstoupil zraněný, nebylo zase až tak veliké. V tomto případě mluvíme o úrazovém vnitřním krvácení.
Zdroj neúrazového vnitřního krvácení bývá rozmanitý. Ke krvácení dochází bez jakékoliv vnější příčiny a zdroj krvácení může být v jícnu (jícnové varixy), v žaludku nebo dvanáctníku (vřed), ve střevech, v plicích v močových cestách a v mozku. Ke krvácení může dojít i u žen při náhlých příhodách gynekologického charakteru.
Příznaky jsou velmi rozmanité a závisí především na prudkosti krvácení.
- Při prudkém krvácení dochází k náhlému nevysvětlitelnému zhoršení stavu. Vzniká bledost, studený pot, zrychlený puls, pokles tlaku (pokud si někdo sám tlak kontroluje). Může být prudká bolest v místě krvácení (hruď, břicho, hlava). Příznaky se mohou prohlubovat do poruch vědomí až bezvědomí a šokového stavu.
- Při plíživém krvácení mohou příznaky úplně chybět, nebo postižený dlouhodobě nevysvětlitelně chřadne.
První pomoc:
- U bezvědomých zajistíme A+B+C (viz kapitolu o oživování)
- U postižených při vědomí postiženého uložíme do stabilizované polohy a zklidníme.
- Ošetříme případná další závažná poranění.
- Rychlý transport do nemocnice bývá u prudkého krvácení život zachraňující.
Vnitřní krvácení je velmi závažná skutečnost a postižený může být přímo ohrožen na životě. Včasný transport k odborné pomoci bývá otázkou života.
Věděli byste nyní, jak zastavit krvácení? Napište nám do diskuse nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář