Popáleniny mohou být velmi závažným poraněním, proto byste se měli naučit je správně ošetřit.
Astmatický záchvat je náhlý stav výdechové dušnosti způsobený stažením svaloviny průdušek, otokem jejich sliznice a zvýšenou tvorbou vazkého hlenu, který ucpává dýchací cesty. Projevuje se zrychleným, sípavým dýcháním, kašlem, neklidem a úzkostným výrazem postiženého. Pocit nedostatku vzduchu je velmi nepříjemný a provází ho strach z udušení.
Jak se pozná astmatický záchvat?
- zkrácený dech s obtížným výdechem
- sípavé zvuky při výdechu
- pocit tísně na hrudi
- postižený není schopen plynule mluvit
- astmatický záchvat provází neklid nebo úzkost
- postižený vykašlává hlen
- zmodralé rty a konečky prstů
Jak postupovat při první pomoci:
V zásadě platí, že čím dříve astmatický záchvat začneme léčit, tím snáze jej zvládneme a tím dříve se funkce plic vrátí do původního stavu a tím menšímu riziku bude nemocný vystaven. Každý nemocný by tedy měl znát příznaky počínajícího astmatického záchvatu a měl by být od svého lékaře vybaven návodem, jak v takovém případě postupovat. Pokud není astmatik schopen zvládnout situaci sám, postupujte následovně:
- Zachovejte klid a uklidněte postiženého.
- Postiženého posadíme na židli čelem k opěradlu, o které se postižený opře lokty. Je v mírném předklonu. Poloha umožní maximální roztažení hrudníku a dýchání je tak snadnější. Uvolněte těsné oblečení u krku a zajistěte přívod čerstvého vzduchu - otevřete okno.
- Zajistěte podání léku prostřednictvím inhalátoru. Ten by měl mít každý astmatik stále u sebe.
- Sundejte víčko inhalátoru a dobře protřepejte.
- Nechte pacienta úplně vydechnout a vložte inhalátor do úst.
- Spolu s nádechem inhalátor stiskněte.
- Vyzvěte nemocného, aby dýchal ústy co nejhlouběji a nejpomaleji, jak dokáže. Následně aby zadržel dech na 10 vteřin.
- Stiskněte inhalátor celkem čtyřikrát, pokaždé s pauzou jedné minuty mezi dávkami.
- Po čtyřech dávkách počkejte 4 minuty a sledujte, jestli se pacientův stav zlepší.
- Pokud čtyři dávky nestačí a pacient má stále problém s dýcháním, pokračujte podle výše uvedeného schématu dalšími čtyřmi vstřiky. Pokud ani potom nedojde ke změně k lepšímu, pokračujte jedním vstřikem každé 4 minuty až do příjezdu záchranné služby.
Postiženého neopouštíme, dokud záchvat neodezní.
Pokud se stav nedaří rychle zvládnout nebo se dokonce bez ohledu na léčbu potíže zhoršují, je na místě neodkladně vyhledat lékařskou pomoc, případně při těžším stavu přivolat pohotovost či záchranku. Tu volejte i v případě, jedná-li se o první záchvat u jinak zdravého dítěte či dospělého.
Pokud dojde k zástavě dechu, je nutné zahájit resuscitaci.
Pokud se vám zdá, že již nejsou slyšet sípavé zvuky, ale pacient začíná být ospalý a unavený, nepřestávejte v podávání léků. Jeho stav se nezlepšuje, ale naopak zhoršuje.
Pokud se jedná o těžký astmatický záchvat, měl by si postižený vzít také kortikoidy v tabletě. Tuto tabletu by si měl vzít postižený při záchvatu vždy, pokud již někdy prodělal těžký astmatický záchvat, kvůli kterému musel být v minulosti převezen do nemocnice. Obvyklou praxí bývá, že postižený má tablety u sebe společně s návodem od lékaře, jak v případě nutnosti tento lék použít.
V každém případě by o proběhlém akutním záchvatu jakékoliv závažnosti měl být informován ošetřující lékař, aby mohl na tuto situaci zareagovat a upravit základní dlouhodobou preventivní léčbu.