Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

První pomoc při astmatickém záchvatu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 15865x )

Astmatický záchvat může přijít zcela nečekaně a pak záleží na každé minutě. Připravenost pacienta a informovanost okolí jsou proto v tomto případě zcela zásadní.

shutterstock.com

Astmatický záchvat je náhlý stav výdechové dušnosti způsobený stažením svaloviny průdušek, otokem jejich sliznice a zvýšenou tvorbou vazkého hlenu, který ucpává dýchací cesty. Projevuje se zrychleným, sípavým dýcháním, kašlem, neklidem a úzkostným výrazem postiženého. Pocit nedostatku vzduchu je velmi nepříjemný a provází ho strach z udušení.

Jak se pozná astmatický záchvat?

  • zkrácený dech s obtížným výdechem
  • sípavé zvuky při výdechu 
  • pocit tísně na hrudi
  • postižený není schopen plynule mluvit
  • astmatický záchvat provází neklid nebo úzkost
  • postižený vykašlává hlen
  • zmodralé rty a konečky prstů

Jak postupovat při první pomoci:

V zásadě platí, že čím dříve astmatický záchvat začneme léčit, tím snáze jej zvládneme a tím dříve se funkce plic vrátí do původního stavu a tím menšímu riziku bude nemocný vystaven. Každý nemocný by tedy měl znát příznaky počínajícího astmatického záchvatu a měl by být od svého lékaře vybaven návodem, jak v takovém případě postupovat. Pokud není astmatik schopen zvládnout situaci sám, postupujte následovně:

  1. Zachovejte klid a uklidněte postiženého.
  2. Postiženého posadíme na židli čelem k opěradlu, o které se postižený opře lokty. Je v mírném předklonu. Poloha umožní maximální roztažení hrudníku a dýchání je tak snadnější. Uvolněte těsné oblečení u krku a zajistěte přívod čerstvého vzduchu - otevřete okno.
  3. Zajistěte podání léku prostřednictvím inhalátoru. Ten by měl mít každý astmatik stále u sebe.
  4. Sundejte víčko inhalátoru a dobře protřepejte.
  5. Nechte pacienta úplně vydechnout a vložte inhalátor do úst.
  6. Spolu s nádechem inhalátor stiskněte.
  7. Vyzvěte nemocného, aby dýchal ústy co nejhlouběji a nejpomaleji, jak dokáže. Následně aby zadržel dech na 10 vteřin.
  8. Stiskněte inhalátor celkem čtyřikrát, pokaždé s pauzou jedné minuty mezi dávkami.
  9. Po čtyřech dávkách počkejte 4 minuty a sledujte, jestli se pacientův stav zlepší.
  10. Pokud čtyři dávky nestačí a pacient má stále problém s dýcháním, pokračujte podle výše uvedeného schématu dalšími čtyřmi vstřiky. Pokud ani potom nedojde ke změně k lepšímu, pokračujte jedním vstřikem každé 4 minuty až do příjezdu záchranné služby.

Postiženého neopouštíme, dokud záchvat neodezní.

Pokud se stav nedaří rychle zvládnout nebo se dokonce bez ohledu na léčbu potíže zhoršují, je na místě neodkladně vyhledat lékařskou pomoc, případně při těžším stavu přivolat pohotovost či záchranku. Tu volejte i v případě, jedná-li se o první záchvat u jinak zdravého dítěte či dospělého.
Pokud dojde k zástavě dechu, je nutné zahájit resuscitaci.

Pokud se vám zdá, že již nejsou slyšet sípavé zvuky, ale pacient začíná být ospalý a unavený, nepřestávejte v podávání léků. Jeho stav se nezlepšuje, ale naopak zhoršuje.

Pokud se jedná o těžký astmatický záchvat, měl by si postižený vzít také kortikoidy v tabletě. Tuto tabletu by si měl vzít postižený při záchvatu vždy, pokud již někdy prodělal těžký astmatický záchvat, kvůli kterému musel být v minulosti převezen do nemocnice. Obvyklou praxí bývá, že postižený má tablety u sebe společně s návodem od lékaře, jak v případě nutnosti tento lék použít.

V každém případě by o proběhlém akutním záchvatu jakékoliv závažnosti měl být informován ošetřující lékař, aby mohl na tuto situaci zareagovat a upravit základní dlouhodobou preventivní léčbu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

77%
23%
Zatím hlasovalo 13 lidí

Mohlo by vás zajímat

Šok

Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.

Obecné zásady první pomoci

Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení.

Oživování - obecné zásady

Věděli byste si rady v případě, že by někdo potřeboval oživovat? MUDr. Stanislav Machart vám znovu poradí, jak se chovat a na co nezapomenout.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce