Hezký den, plánuji první gynekologické vyšetření, především z důvodu prevence. Je mi již 23 let, zatím jsem neměla pohl. styk. Mám trochu obavy, jak se na to lékař bude koukat. Popřípadě, jak preventivní vyšetření u panny probíhá? Předem děkuji za odpověď.
Máte z toho rozporuplné pocity. Co to asi tak obnáší, jestlipak to není nepříjemné a trochu trapné? Kdy je vůbec něco takového aktuální? Když chcete antikoncepci? A což když vám ještě patnáct není, je vůbec možné v tomto věku antikoncepci dostat? Můžete gynekologovi důvěřovat, že to neřekne rodičům? S rodiči se o tom stydíte hovořit. Ve škole jste si o gynekologických problémech sice něco říkali, ale zeptat se učitelky na podrobnosti se nikdo moc neodvážil. Leccos se dá zjistit od kamarádek, je však otázka, zda je možné jejich názorům a zkušenostem důvěřovat. A navíc, vaše situace může být úplně jiná.
Od patnácti prevence jednou za rok
Pokud nemáte žádné obtíže, víceméně pravidelně menstruujete a antikoncepce vás zatím nezajímá, pak se doporučuje začít gynekologa pravidelně navštěvovat v patnácti letech. Preventivní prohlídku byste měla absolvovat jednou za rok. Gynekologové jsou na první návštěvy zvyklí, a tak se budou snažit vaše obavy z prvního vyšetření rozptýlit.
Většina dívek dává přednost gynekoložkám – ženám, ačkoliv není důvod se obávat, že by vyšetření gynekologem – mužem mělo být méně kvalitní. Při výběru lékaře dává většina dívek přednost doporučení od svých kamarádek nebo praktického lékaře. Někteří gynekologové žádají po pacientkách takzvané registrační poplatky. Péče gynekologem je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, takže poplatek lze požadovat pouze za nadstandardní péči.
Před tím, než gynekolog přistoupí k samotnému vyšetření, bude se vás vyptávat na vaši anamnézu. Zapíše si, jaká jste prodělala závažnější onemocnění či zda se s něčím v současné době léčíte. Zajímat se bude o menstruační cyklus, proto je vhodné vést si menstruační kalendář, aby bylo možné posoudit, zda je cyklus pravidelný či nikoliv. Vždy se zeptá na datum poslední menstruace, tj. den, kdy poslední menstruace začala.
Samotné vyšetření spočívá ve vyšetření zevních a pohmatovém vyšetření vnitřních pohlavních orgánů (dělohy, vaječníků a vejcovodů) a obvykle i vyšetření ultrazvukem. Pokud jste již měla pohlavní styk, podívá se do pochvy pomocí takzvaných zrcadel, zkontroluje děložní čípek a odebere z něj vzorek na cytologii. Žádné z těchto vyšetření není bolestivé, pro někoho jen trochu nepříjemné, takže není třeba se bát.
Na všechno se zeptejte
Zdá se, že na první návštěvě gynekologa vás čeká mnoho nového. Abyste rozptýlily své obavy a ve stresu z neznámého se nezapomněly na něco zeptat, vyplatí se napsat si své dotazy na papír a během návštěvy se nenechat odbýt a na všechny pro vás důležité věci se zeptat. Možná se budete bát, abyste lékaře neobtěžovaly zbytečnými dotazy. Věřte, že žádné dotazy nejsou zbytečné. Většina lékařů je naopak uvítá, protože vám bude moci cíleně odpovědět. Uvědomte si, že lékař vás nezná a že je pro něj těžké během patnáctiminutové návštěvy hned odhadnout, zda o gynekologii nevíte vůbec nic nebo zda jste poučená a zajímá vás například kontraindikace u konkrétního přípravku hormonální antikoncepce. Informované pacientky se zájmem o vlastní zdraví jsou samozřejmě pro lékaře mnohem lepšími partnerkami k diskuzi a umožňují navázání kvalitnějšího vztahu lékař-pacient, což je základem pro oboustrannou spokojenost.
Přidat nový komentář