Vypadá to, že se průměrný Čech do sexu nehrne tak, jak si možná myslíte. Statistika totiž ukazuje, že k prvnímu sexu dojde většinou kolem osmnácti let – a to platí pro chlapce i dívky. Pak to ale zřejmě docela „jede“ – Češi patří mezi promiskuitní národ. Muži mají za život obvykle deset sexuálních partnerek, ženy pět a více sexuálních partnerů, což zvyšuje i riziko pohlavních nemocí.
Podle počtu dívek, které se hned v patnácti letech zajímají o antikoncepci, by se mohlo zdát, že dnešní mladí začínají se sexem velmi brzy. Studie, které proběhly v České republice za posledních 20 let, ukázaly, že přes 8 procent dívek a až 12 procent chlapců mělo první pohlavní styk již před 15. rokem života. Průměrný věk při prvním pohlavním styku ale zůstává kolem osmnácti let.
Čtěte také: Lékařské fórum: První antikoncepce v patnácti letech
Střídání partnerů – riziko pohlavních chorob
Češi obecně patří k promiskuitním národům, tedy za svůj život vystřídají až několik sexuálních partnerů. Statistiky ukazují, že ženy mají za svůj život pohlavní styk v průměru s pěti a více muži. Muži mají k promiskuitě obecně větší sklon než jejich polovičky, průměrně totiž vystřídají až 10 partnerek. Jen necelá polovina z nich pak udává méně než pět sexuálních partnerek. Naopak deset a více partnerů přiznává více než 20 procent mužů a 14 procent žen. Mnohokrát jde přitom o sex s náhodným partnerem – k takovému se přiznalo přibližně 66 procent mužů. Přes 40 procent z nich mělo pohlavní styk s více než čtyřmi náhodnými ženami. Sex s neznámým mužem přiznává téměř 40 procent žen. Zajímavostí je, že pomalu vzrůstá počet žen, které v sexu experimentují. Například o osobní zkušenosti s análním pohlavním stykem v dnešní době hovoří každá pátá žena.
Čtěte také: Sedm důvodů proč mít sex
Rizikem jsou i mimomanželské sexuální styky – těch ale podle statistiky ubývá. Zatímco v roce 1998 nevěru přiznala téměř polovina vdaných žen a dokonce dvě třetiny ženatých mužů, o deset let později se k ní přiznalo už jen 34 procent žen a 55 procent mužů.
Se střídáním partnerů úzce souvisí přenos pohlavních chorob. Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním. To však předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie. Lidé nemusí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět, mohou se však stát přenašečem nemoci a dále ji šířit.
Kondom už není „moderní“, vede pilulka
V posledních dvaceti letech výrazně klesá počet párů, které při sexu spoléhají na přerušovanou soulož. Zatímco na počátku 90. let minulého století uvedlo přerušovaný styk jako jedinou antikoncepční techniku 40 procent párů, v roce 2008 ho praktikovalo jen 15 procent lidí. Naproti tomu vzrůstá význam antikoncepčních pilulek a hormonální antikoncepce. Ještě v roce 1993 uváděla zkušenost s hormonální antikoncepcí pouhá pětina lidí. V dnešní době ji využívá skoro polovinu párů.
Za posledních dvacet let se snížil počet párů, které při sexu používají prezervativ. Ženy si chtějí raději užít styk bez něj, což jim z hlediska ochrany před otěhotněním umožňuje i hormonální antikoncepce. Používání kondomu tak v České republice můžeme považovat za nedostatečné. Klesl také význam nitroděložního tělíska. Už jen 2 procenta párů dnes spoléhají na princip plodných a neplodných dnů.
Přidat nový komentář