Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Teplé letní večery lákají například k tomu, abychom si večeři připravili na grilu nebo ohni – a nad ním většinou skončí prorostlá krkovice. V parnu jsme zase zvyklí se ochlazovat zmrzlinou, ale častěji tou smetanovou. Na výlet s sebou bereme do batohu plněné sušenky nebo vepřové konzervy. Všechny tyto „dobroty“ se nám postarají o vysoký příjem nasycených mastných kyselin, kterých už tak konzumujeme více, než bychom měli.
Naši letní zálibu v nezdravém jídle ukázal i nedávný průzkum Fóra zdravé výživy. Odborníci provedli analýzu jídelníčků 400 uživatelů internetového programu e-deník, umístěných na www.e-kalkulacka.cz. Ve vzorku byli anonymně zastoupeni muži i ženy ve věkovém rozmezí 25 - 65 let. Reálný zjištěný příjem nasycených mastných kyselin byl poté porovnáván s tolerovanou denní dávkou 20g (dle WHO).
U mužů příjem nasycených mastných kyselin převyšoval tolerovanou denní dávku 20 g ve 48 procentech. V případě žen byla situace příznivější, vyšší než tolerovanou denní dávku nasycených mastných kyselin zkonzumovalo 29 procent žen. Zajímavým výsledkem bylo i to, že jejich příjem úměrně rostl s věkem a BMI.
Co jíst, to vám napoví pyramida – víc najdete v tomto článku.
Proč si hlídat množství nasycených mastných kyselin v jídelníčku?
Nasycené mastné kyseliny mají, při nadměrné konzumaci, negativní vliv na zdraví. Způsobují zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Navíc urychlují stárnutí cévní stěny a proces aterosklerózy tím, že zvyšují aktivitu zánětlivé reakce. A právě neinfekční zánět cévních stěn je dnes vnímán jako základní mechanismus vzniku a rozvoje aterosklerotického cévního poškození se všemi jeho důsledky (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda).
Nasycené mastné kyseliny najdeme v hojném množství zejména v tucích živočišného původu (vyjma tuku ryb), tedy v másle, sádle, dále ve slanině, uzeninách, tučném mase a tučných mléčných výrobcích. Z rostlinných tuků je pak díky vysokému obsahu nasycených mastných kyselin nevhodný tuk kokosový a palmojádrový.
Jak „očistit“ letní jídelníček od nasycených mastných kyselin?
- grilujte jen libová masa
- snažte se jíst více ryb (i na grilu chutnají skvěle)
- dejte si místo smetanové zmrzliny ovocnou
- svačinu na pěší túru namažte kvalitním margarínem a obložte sýrem a zeleninou (místo másla a salámu)
- místo sušenek si přibalte pod stan větší dávku ovoce, konzervy nahraďte doma připravenými a zavařenými pokrmy
- buřtíky na oheň vybírejte co možná nejlibovější a nedělejte z jejich opékaní častou součást letních večerů
Je pro vás léto spíš dobou diet a lehčího jídla? Napište nám formou příspěvku do diskuse nebo prostřednictvím tohoto mailu.
Zdroj: Fórum zdravé výživy
Přidat nový komentář