Rozhodně léky nepoužité,po expiraci nebo zbylé vracím do sběrných boxů do lékárny.
Základní pravidla pro správné užívání léčiv
- Před zahájením užívání léku si přečtěte příbalovou informaci. Pozornost věnujte zejména odstavci týkajícího se způsobu podávání.
- Během užívání dbejte na doporučení lékaře nebo lékárníka (dávkování, délka užívání).
- Tablety nekousejte, nedrťte, nerozpouštějte ani nepulte, pokud to není popsáno v příbalové informaci. Kapsle nevysypávejte ani nekousejte.
- Perorálně užívané léky zapíjejte dostatečným množstvím tekutiny. Nikdy ne s alkoholickými nápoji.
- V případě užívání více různých léků se o jejich společném užívání poraďte s lékařem nebo lékárníkem, tak zamezíte možným interakcím. Totéž platí, užíváte-li s léky doplněk stravy. Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je popsán zde.
- V případě přetrvávání nežádoucího účinku popsaného v příbalové informaci, podezření na neočekávaný nežádoucí účinek (není popsán v příbalové informaci) nebo závady v jakosti léku kontaktujte lékaře nebo lékárníka. O tom, co je nežádoucí účinek se můžete víc dozvědět v tomto článku.
- Dbejte na správné uchovávání léku. Vždy mimo dosah dětí.
- Nikdy neužívejte léčivé přípravky po době použitelnosti.
- Nepoužitá léčiva (po době použitelnosti, nedoužívaná) předejte v lékárně k likvidaci.
- Máte-li jakékoliv pochybnosti ohledně vámi užívaných léků, kontaktujte ihned lékaře nebo lékárníka.
Víte, co udělat s lékem na předpis, který jste nezačali ani užívat? Jestli vás napadlo, že logické by bylo ho vrátit do lékárny a dostat peníze zpět, tak si přečtěte tento článek, zjistíte, proč právě tohle nejde.
Máte nějakou otázku, která se týká užívání léků? Zajímalo by nás také, jak likvidujete prošlé a nevyužívané léky u vás doma. Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse nebo nám napište na tento mail.
Přidat nový komentář