Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Žákům přednáší vozíčkáři
Projekt je realizován ve spolupráci s hendikepovanými pracovníky VZP, tzv. ambasadory, kteří se prostřednictvím besed s dětmi z mateřských, základních, středních i vysokých škol snaží dětem a mladým lidem problematiku úrazů přiblížit, upozornit je na rizikovost určitých životních situací a naučit je, jak lze vhodnými preventivními opatřeními tato rizika omezit na minimum.
Základem je prevence
V České republice je s úrazem každoročně ošetřeno na 450 000 dětí. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky, jako jsou ztráta zraku, končetin, upoutání na invalidní vozík nebo na lůžko. Úrazům lze přitom v naprosté většině případů zabránit bezpečnou úpravou prostředí a zodpovědným chováním dětí i dospělých.
Jak besedy probíhají?
Za celou dobu trvání projektu stihli ambasadoři VZPoury úrazům navštívit přes 1 300 škol a poučit o úrazech více než 87 000 dětí. Jak čas běží a počet edukačních setkání narůstá, získávají ambasadoři stále více zkušeností. Přesně vědí, co na koho nejvíce zapůsobí, a dokážou své přednášky přizpůsobit věkově odlišným skupinám žáků. „Menší děti jsou zpravidla kontaktnější a komunikace s nimi probíhá formou rozhovoru. Na rozdíl od starších studentů, pro které mají ambasadoři připravená videa a prezentace, mladším dětem nejvíce vyhovují velké obrázky rizikových a naopak bezpečných situací. Výborné je využití různých rekvizit, jako je například model obratlů,“ přibližuje průběh besed vedoucí projektu Eliška Vacková Marková.
Stále je co zlepšovat
Samotní ambasadoři ušli v průběhu projektu notný kus cesty. Dobře si také uvědomují, že je neustále co zlepšovat, a chtějí na sobě dál pracovat. I z toho důvodu si z vlastní iniciativy nechali jednu ze svých besed natočit a následně zanalyzovat odbornou pedagožkou. „Chtěli jsme zjistit, jak nejlépe dětem předat vlastní zkušenost s hendikepem, aby opravdu pochopily, že některé úrazy a jejich následky jsou skutečně nevratné a celý život nesmírně zkomplikují,“ vysvětluje účel odborných konzultací ambasadorka Jarmila Onderková.
Jak si přednášky objednat?
Veškeré informace k projektu jsou dostupné na webových stránkách www.vzpoura-urazum.cz.
Zde je také možné si návštěvu ambasadorů VZPoury úrazům objednat on-line prostřednictvím jednoduchého rezervačního formuláře nebo si stáhnout edukační materiály. Pro studenty jsou navíc na stránkách připraveny další interaktivní materiály a zábavné aktivity.
Zde je také možné si návštěvu ambasadorů VZPoury úrazům objednat on-line prostřednictvím jednoduchého rezervačního formuláře nebo si stáhnout edukační materiály. Pro studenty jsou navíc na stránkách připraveny další interaktivní materiály a zábavné aktivity.