V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.
Pacientům po infarktu, ale i se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění není poskytována vhodná rehabilitační péče, zahrnující zejména pravidelné cvičení. Často je těmto pacientům z důvodu bezpečnosti předepisována jako léčba pouze neúčinná pohybová aktivita.
Kardiovaskulární rehabilitace je komplexním přístupem k pacientům s onemocněním srdce a cév. Je zaměřena nejen na ovlivnění rizikových faktorů, jakými jsou poruchy lipidů, kouření, obezita, vysoký krevní tlak, ale také zvýšení pohybové aktivity. Kardiovaskulární rehabilitace vede k výraznému snížení nemocnosti i úmrtnosti. Pacienti se dříve vrací do pracovního procesu, zlepšuje se produktivita práce, snižuje se invalidita.
Hlavním tématem projektu je získat znalosti, dovednosti a zkušenosti týkající se základních prvků kardiovaskulární rehabilitace v běžné rehabilitační praxi ve Švýcarsku a jejich implementace do podmínek České republiky. Získání praktických znalostí a know-how by pro specializovaná centra u zdravotnických zařízení měla zvýšit dostupnost kardiovaskulární rehabilitace i pro pacienty, kteří jsou z běžné rehabilitace vyloučeni (např. pacienti se srdečním selháním, pacienti s implantovanými kardiovertery-defibrilátory, apod.).
V průběhu realizace projektu bude v návaznosti na studijní cesty zpracován komplexní materiál určený především pro kardiovaskulární pacienty a bude provedena analýza metod švýcarských partnerů v oblasti kardiovaskulární rehabilitace a její zavedení do běžné praxe nezdravotnických zařízení.
Bezprostřední benefit ze zavedení programů kardiovaskulární rehabilitace budou mít pacienti, kterým se výrazně zvýší kvalita života. Ve výsledku se u pacientů, kteří mají možnost absolvovat kardiovaskulární rehabilitaci, snižuje počet hospitalizací, počet návštěv odborných lékařů, dříve končí pracovní neschopnost.
Tím dochází k menšímu čerpání prostředků z veřejného zdravotního pojištění a klesají i nepřímé náklady spojené s pracovní neschopností.
Účelem projektu je tedy:
• vytvoření platformy pro formální a neformální kontakty a stimulace jejich rozvoje pro zajištění zlepšení spolupráce mezi ČR a Švýcarskem při praktické aplikaci kardiovaskulární rehabilitace
• přenos zkušeností a znalostí v otázkách kardiovaskulární rehabilitace ve Švýcarsku a zavedení znalostí o ambulantních programech kardiovaskulární rehabilitace mezi instruktory fitness center
• přenos zásadních informací a příkladů dobré praxe a vytvoření kompletního materiálu určeného pro pacienty, kteří trpí kardiovaskulárními onemocněními a potřebují účinnou a bezpečnou rehabilitaci, která jim pomůže k aktivnímu začlenění do běžného života
Přečtěte si také
Seniorům může očkování zachránit život
Nová metoda léčby srdce poškozeného těžkým infarktem
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář