Podle anglických vědců je možná riziko pasivního kouření přeceňován. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, tvrdí autor studie Dr. Copas. V předcházejících analýzách, které zahrnovali...
Mohou lidem s onkologickým onemocněním pomoci alternativní metody – bylinky, čaje, potravní doplňky nebo léčitelé? Zeptali jsme se na názor profesora MUDr. Pavla Klenera, Dr.Sc.
„Existuje velké množství nejrůznějších alternativních metod, které „zaručeně“ vyléčí nádor. Informace o nich se šíří po internetu i v denním tisku a mnoho nemocných je ochotno je akceptovat. Většina z nich je naštěstí neškodných (ale také neúčinných), některé však mohu nemocnému uškodit. Dokonce i ty neškodné, pokud nemocný užívá alternativní lék na úkor ověřené léčby a na onkologa se obrátí až v okamžiku, kdy jeho onemocnění přes užívání alternativního léku pokročilo natolik, že už mu žádná další léčba nepomůže. Proto je mé stanovisko k alternativní léčbě velmi zdrženlivé. Souhlasím s jejím užíváním jen tehdy, pokud je nemocný současně léčen standardními postupy a jako doplněk užívá některý z alternativních léků. V těchto případech může mít alternativní léčba i pozitivní efekt a mírnit například subjektivní potíže. Navíc nemusí mít nemocný nebo jeho rodina pocit, že zanedbala možnost využít proklamovaných předností alternativního léku.“
Podrobnosti o nových možnostech léčby rakoviny najdete v exkluzivním rozhovoru s profesorem Klenerem.
Přidat nový komentář